Ve Starém Plzenci lze ochutnat i čerstvě odkalený sekt

28.04.2024AtBars

I když si Plzeňsko lidé v kontextu nápojového světa spojují primárně s pivem, na západě Čech se nachází rovněž zajímavý vinařský cíl – ve Starém Plzenci se už déle než osmdesát let vyrábějí šumivá vína. Poznat jejich historii i současnost lze také díky relativně nedávno vybudovanému návštěvnickému centru.

První sekty se ve Starém Plzenci začaly vyrábět už v roce 1942, kdy si Českomoravské vinné sklepy pronajaly část uzavřeného staroplzeneckého pivovaru. První sekt v nich dozrál na jaře 1945. Byl červený a ochutnat ho mohli i američtí osvoboditelé, podle jejichž bombardérů dostal později jméno Black Widow. V témže roce se do prodeje dostal extra suchý sekt Chateau Radyně, jenž se vyrábí dodnes, a může se tak pyšnit titulem nejdéle nepřetržitě vyráběný sekt na území ČR. Počátkem 60. let náležel Starému Plzenci status největší „sektárny“ v Československu. Poptávka ale stále převyšovala nabídku, což v roce 1970 vyústilo v zprovoznění kontinuální technologie a vytvoření nové značky Bohemia Sekt, jež je dodnes nejznámějším produktem plzeneckého výrobce a zároveň i nejznámějším lokálním šumivým vínem.

Jméno Bohemia Sekt už řadu let nese také samotná společnost, která ve svém sídle ve Starém Plzenci každý rok přivítá tisíce zájemců o šumivá vína. Vybudovala pro ně návštěvnické centrum, které už bylo opakovaně zvoleno Top vinařským cílem. Během prohlídky, která je zavede do původních sklepů z 19. století, kde i dnes vznikají šumivá vína klasickou metodou, se dozvědí vše o historii i současnosti plzeneckých šumivých vín. Nahlédnout jim dá i do jejich výroby. Dozvědí se, jaký je rozdíl mezi klasickou a charmatovou metodou, jakým způsobem se vyráběl sekt v minulosti a jak se setřásají kvasinky dnes, a prohlédnout si mohou i největší tank na cuvée, který obsáhne přes milion láhví. Po prohlídce následuje degustace sektů, na výběr je hned z několika možných variant. K nejlákavějším patří ta, která zahrnuje degustaci čerstvě odkaleného sektu v Bohemia Sekt Manufaktuře. Ostatně zajímavým zážitkem je už samotná ukázka degorzáže.

V přilehlé vinotéce lze pak pořídit láhve pro další ochutnávky. Jejich záběr sahá od základní řady přes Bohemia Sekt Prestige až po speciální sekty. Do této kategorie patří jednak Chateau Radyně a sekt Louis Girardot, pojmenovaný na počest francouzského odborníka na šumivá vína, jenž do výroby plzeneckých sektů v jejích počátcích zasáhl, ale také limitované edice Bohemia Sekt Prestige. „Každým rokem zakvášíme do láhví i několik zkušebních šarží, na základě kterých se snažíme objevit vždy něco nového a také načerpat nové zkušenosti. Podle aktuálního ročníku kombinujeme různé odrůdy, podoblasti nebo vinice, snažíme se pracovat i s novými druhy kvasinek apod. A někdy, většinou po dlouhých letech strávených ve sklepě, se z některých speciálních šarží stane výjimečnost. Tyto naše klenoty jsme samozřejmě s kolegy dlouho nechtěli pustit ze sklepa, ale již poněkolikáté uvolňujeme do prodeje šarže pod označením Bohemia Sekt Limited Edition vždy na podzim. Jedná se vždy o malou, ale velmi výjimečnou šarži sektů. Chceme se o tento zážitek podělit se všemi, pro něž se objevování nekonečného světa sektů stalo vášní, stejně jako pro nás,“ objasňuje hlavní sklepmistr Josef Švéda.

@mohlo by vas zajimat