The Artisan dává rozbitým talířům druhou šanci

11.05.2024AtBars

Restaurace pražského hotelu Marriott se dlouhodobě snaží o co největší udržitelnost. Suroviny využívá na maximum a co přece jen zbyde, skončí v kompostéru. Má také vlastní kultivátor bylinek a skleník, a dokonce i vlastní včely. V koši ovšem nekončí ani rozbité nádobí…

Kuchařský tým restaurace The Artisan, v jehož čele stojí David Rejhon, si osvojil tradiční japonskou techniku kincugi sloužící k opravě rozbitých keramických předmětů, jako jsou talíře nebo misky. Místo toho, aby se praskliny skrývaly, naopak se ještě zdůrazní. Jednotlivé díly se slepují pomocí urushi, což je míza ze škumpy lakodárné, posléze se popráší zlatým (někdy i stříbrným) prachem (odtud i název techniky, který lze přeložit jako zlatý spoj či náprava zlatem) a na závěr se povrch slepené nádoby ještě zbrousí, aby byl hladký a rovnoměrný. Byť to na první pohled vypadá jednoduše, ve skutečnosti kincugi vyžaduje značné řemeslné dovednosti a úsilí. Výsledek v podobě jedinečného vzoru, který poukazuje na unikátnost každého předmětu, za to ale stojí.

„Kincugi pro mě symbolizuje krásu, která se ukrývá v nedokonalostech. Díky této technice se každý talíř stává unikátem a vypráví svůj jedinečný příběh. Zároveň zdůrazňuje jejich nenapodobitelnost a připomíná hodnotu tradičních řemesel a dlouhověkosti. Místo vyhození poničených kousků se naše talíře stávají ještě cennějšími a přinášejí hostům jedinečný, takřka umělecký zážitek,“ dodává David Rejhon.

@mohlo by vas zajimat