Monk už není jen bistro, ale také koktejlový bar

16.08.2024Bára Urbanová

Převážná část pražského barového života se, co se centra metropole týče, koncentruje na pravém břehu Vltavy, tedy na Novém a Starém Městě a Josefově. Koktejlovým podnikem, který se snaží přitáhnout pozornost také k Malé Straně, je zbrusu nový bar Monk. Situován je na Maltézském náměstí a ne náhodou nese stejné jméno jako oblíbené pražské bistro.

První bistro pojmenované Monk bylo otevřeno před šesti lety na Starém Městě v Michalské ulici, jen pár desítek metrů od AnonymouS a sotva dvě minuty pěšky od orloje. Za jeho vybudováním stojí Maja Vavřačová, jež se v gastronomii pohybuje zhruba patnáct let, spolu se svými rodiči Andreou a Jiřím, jenž má s provozováním restaurací letité zkušenosti. Maja s přítelem Ondřejem zcestovala kus světa a v Praze jim dlouho chyběl podnik, do nějž by mohli zajít na brunch, a tak se ho rozhodli sami otevřít. Místo pro něj našli v historické budově, jež je součástí komplexu bývalého kláštera řádu služebníků Mariiných, a tak ho pojmenovali Monk a výjevy z mnišského života v podobě kreseb na stěnách se staly součástí jeho výzdoby. Do vínku dostalo hodnoty jako hravost, čerstvost, lokálnost a udržitelnost a jednoduché menu, na němž nechybí vejce Benedikt, avotoast nebo podmáslové lívance.

Druhé bistro a k němu bar / Prostor v Michalské pojme pětadvacet hostů a zhruba stejný je počet míst na zahrádce. Obě jeho části bývají často beznadějně zaplněné, a tak se Vavřačovi rozhodli expandovat také na druhý břeh Vltavy. Místo pro druhý Monk našli už během covidového období na malostranském Maltézském náměstí, na stejné adrese, kterou mají pamětníci spojenou s věhlasnou restaurací U Vladaře, kterou tu v letech 1992–2007 provozoval neméně legendární Josef Vladař. Po jeho smrti se v objektu vařilo dál, už ale ne s takovou parádou, a jeho provozovatelé žádnou zvláštní péči nevěnovali ani údržbě prostor, které včetně sklepa a zázemí dohromady čítají kolem 1000 m2. Vavřačovi se tak nevyhnuli rozsáhlé rekonstrukci, jež zabrala déle než dva roky.

Jelikož Maja dává před obrovskými restauracemi přednost útulnějším podnikům s atmosférou, rozhodla se rozlehlý prostor rozdělit na dva provozy. V levé části, tam, kde byl kdysi vstup do restaurace U Vladaře, je od počátku letošního roku otevřeno druhé Bistro Monk. Koncept a nabídku sdílí se svým předchůdcem, jen je o něco větší – včetně zahrádky pojme kolem osmi desítek hostů. A právě přes zahrádku se vstupuje do druhého provozu, kterým je bar Monk, jenž své první hosty přivítal teď v létě a představuje pro ně ideální odpověď, kam se přesunout, když sousední bistro v pět nebo šest večer zavře.

Menu ve stylu fun diningu / S vyladěním interiéru baru stejně jako v případě obou bister pomáhalo studio EDIT! Architects. V kontrastu ke světle laděnému bistru pro něj zvolili kombinaci temně černé a růžové, jež je použita například na neonech, které prostor na několika místech prosvětlují. Dlouhý bar je stylově obložen vlnitým plechem a usadit se u něj může až šestnáct hostů. Obdobný počet míst je u stolků pod okny a jinde v prostoru. K tomu je ale nutno v čase do 22 hod. připočíst ještě zahrádku, kterou budou oba podniky sdílet a ta tak plynule přejde z denního do večerního provozu.

Sdílená bude rovněž prostorná kuchyně – bar Monk svým hostům kromě koktejlů nebo třeba vína nabídne také něco k snědku. Maja styl jeho kuchyně, kterou svěřila zkušenému šéfkuchaři Jakubovi Čadinovi, jenž působil například v pražské restauraci Le Terroir, popisuje jako fun dining. Menu sestávající ze zhruba deseti položek, jež se budou sezonně obměňovat, aktuálně zahrnuje například trhané hovězí žebro v housce, langoše se sušenými rajčaty a sýrem stracciatella, hot dog s kimchi, majonézou a smaženou cibulkou nebo hranolky s lanýžovou majonézou.

Bar v souladu s kuchyní a sezonou / Do čela barového týmu se postavil Matěj Kochan, jehož předchozím působištěm byl pražský bar AnonymouS. Při sestavování koktejlového menu bral od počátku v potaz, že Monk bude bar s kuchyní, a tak v duchu udržitelnosti nad drinky uvažoval tak, aby s kuchaři mohl sdílet vybrané ingredience. Ve výčtu signature drinků, jejichž počet se i do budoucna bude pohybovat kolem osmi, tak na úvod nechybí třeba Pegroni čili pecorinové Negroni, jehož nedílnou součástí je vermut ozvláštněný chutí známého italského sýra a ozdobou sýrový chips, stejně jako Brunch Martini, k jehož ingrediencím kromě ginu patří lívanci infuzovaná kombinace skořicového sirupu a triple secu, jež se patřičně odležená přefiltruje a klarifikuje pomocí mascarpone a citronové šťávy. Ozdobou je v tomto případě fialově zbarvená borůvková pěna vytvořená pomocí foameru. Teď v létě mají mezi signature drinky silné zastoupení Highbally. Patří k nim třeba Bread Ball, jenž se míchá z nakouřené whisky a sody s chutí na sucho opečeného špaldového chleba.

Stálé místo budou mít v menu vždy dva sezonně pojaté nealkoholické drinky, aktuálně jsou to kyselý a svěží Fizzy Barb, v němž se rebarborovo-hruškový rozvar snoubí s mátovou sodou, a ovocně laděný Nestee, který je kombinací jahodového sirupu a oolongové sody. Prostor v něm dostanou také vybrané klasiky, pro začátek padla volba třeba na Americano, Pornstar Martini, Vesper či Vieux Carré, a dále také vína rozlévaná po sklence. Na jejich obsáhlejší výběr po láhvích a na veškerou další nabídku se hosté dostanou prostřednictvím QR kódu.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat