V reakci na rostoucí poptávku investorů po vzdělávání a informacích ze světa alternativních aktiv spojily své síly investiční fondy Wine Management SICAV a Artefin – výsledkem je Centrum alternativních investic, které společně vybudovaly v Měšicích u Prahy.
Investoři stále častěji hledají cestu, jak diverzifikovat a snížit volatilitu svých portfolií, zejména v době, kdy úrokové sazby klesají a akciové trhy dosahují rekordních hodnot. Jedním z osvědčených způsobů, jak to zajistit, je investování do „fyzických“ aktiv, jako jsou investiční umění, víno či whisky, která za poslední desítky let dosahovala průměrného výnosu 8–10 % s nízkou korelací s akciovými trhy.
Zatímco Investiční fond Wine Management SICAV investorům umožňuje efektivně spoluvlastnit portfolio složené z investičních vín, lihovin, vinic, vinařství a lihovarů, v němž bylo k poslednímu dni loňského roku uloženo 33 000 láhví investičních vín v celkové hodnotě cca 300 milionů Kč a 500 láhví investiční whisky v hodnotě cca 23 milionů Kč, investiční fond Artefin má v současné době ve sbírce 75 uměleckých děl v hodnotě téměř 40 milionů Kč. Díky dlouhodobým zkušenostem jsou oba fondy schopny poskytovat odborné poradenství v oblasti trhů s uměním, vínem a whisky.
„Skvělá vína, whisky a umění jsou často emotivní investicí, která inspiruje a fascinuje již po staletí,“ říká zakladatel fondu Wine Management SICAV Martin Kovář a pokračuje: „Ačkoliv poptávka po těchto alternativních investicích každoročně roste, je zřejmé, že mnoho investorů stále nemá dostatek znalostí nebo sebevědomí k tomu, aby začali investovat. Vítáme proto spolupráci s Artefinem, která nám s překonáním této bariéry zásadně pomůže.“ Jedním z výsledků spojení obou fondů je otevření showroomu v Měšicích u Prahy, kde mohou potenciální investoři osobně proniknout do světa špičkových vín, whisky a umění. Kromě vzdělávacích seminářů bude Centrum alternativních investic (CAI) nabízet také výstavy umění spojené s ochutnávkami vín a komentovanými prohlídkami obou depozitářů.
Detailní zpráva finančněporadenské společnosti Deloitte Art & Finance Report předpokládá, že poptávka po sběratelských předmětech v následujících letech prudce vzroste – z 1,7 bilionu dolarů v roce 2020 až na 2,7 bilionu dolarů do roku 2026. Důležitým faktem je, že za tímto růstem budou pravděpodobně z velké části stát mladší investoři. Aktuální průzkum Bank of America zjistil, že generace Z a mileniálové jsou připraveni investovat do sběratelských předmětů výrazně víc prostředků než starší generace.
Opomenout přitom nelze ani fakt, že nabídka investičních sběratelských předmětů není neomezená. V případě vína se dokonce snižuje, protože vinice bojují s důsledky klimatických změn. Mnoho odborníků se tudíž shoduje, že tato aktiva se do budoucna stanou ještě vzácnějšími a hodnotnějšími. Na trhu s uměním je pak nepsaným pravidlem, že kvalitních uměleckých děl je vždy méně než bohatých sběratelů, kteří je mohou koupit. Tlak na růst cen trvá po staletí a tento trend bude pravděpodobně s nárůstem globálního bohatství pokračovat.