Do Plzeňského Prazdroje v uplynulých dnech dorazily první várky sladovnického ječmene z letošní sklizně. Podle prvních laboratorních analýz je kvalita letošní úrody dobrá, přesto ječmen i letos potrápilo nestálé počasí. I proto Prazdroj spolu se zemědělci hledá cesty, jak pěstování této plodiny adaptovat na klimatickou změnu.
Prazdroj má své vlastní sladovny v Plzni a v Nošovicích. Ročně od 140 zemědělců z Česka nakoupí zhruba 150 000 tun ječmene, což představuje pěstební plochu přibližně 30 000 ha. Naprostou většinu ječmene nakupuje přímo od farmářů bez dalších prostředníků. Nejčastěji jde o odrůdy Bojos, Francin, Laudis, Manta a Štamgast. Jen k plzeňské sladovně nyní kamionů se sladem přijíždí v průměru dvacet denně. Zrno z každého z nich projde pečlivou kontrolou v laboratořích Plzeňského Prazdroje. Měří se například klíčivost ječmene, vlhkost, obsah bílkovin, škrobu a porovnává se i velikost zrn. Důležitá je také vizuální kontrola. Teprve když všechny parametry vyhovují pivovarnickým nárokům, může kamion složit zrno do sila. „První slad z letošního ječmene jsme analyzovali v naší laboratoři a výsledky jsou zatím dobré. Má velice dobrou dostupnost důležitých látek, jako je například škrob nebo enzymy, pro následnou výrobu piva,“ uvádí vedoucí sladovny plzeňského pivovaru Michal Šneberger.
Pro ječmen a jeho pěstitele však představují hrozbu klimatická změna a stále častější výkyvy počasí. Pokud jim nepřeje a ječmen nevyhoví vysokým sladovnickým nárokům, jsou pěstitelé nuceni ho prodat za zlomek ceny na krmné účely. I kvůli vlivu klimatické změny se tak sladovnický ječmen stává pro zemědělce v posledních dekádách riskantní plodinou. Prazdroj proto inicioval projekt Pro ječmen. „Na vybraných polích s ječmenem se pod dohledem vědců a dalších odborníků snažíme zlepšit kvalitu půdy a její schopnost zadržovat vodu. Aplikujeme principy regenerativního zemědělství. S půdou zacházíme šetrně bez hluboké orby. Na polích jsme vysázeli meziplodiny, takže nikdy nejsou holá. Kondici polí měříme pomocí nejmodernějších technologií. Cílem je zajistit ječmenu dostatek živin a vláhy, zvýšit jeho odolnost vůči výkyvům počasí, a pomoci tak tuzemským pěstitelům se stabilizací jeho kvality,“ objasňuje Ivan Tučník, manažer udržitelnosti Prazdroje.
Projekt Pro ječmen má za sebou dvě pěstební sezony ve třech lokalitách na Vysočině, Královéhradecku a ve středních Čechách, a to na celkové ploše 213 ha, jež odpovídá více než 300 fotbalovým hřištím. Využití principů regenerativního zemědělství v tak velkém rozsahu představuje jednu z dosud největších iniciativ kultivace zemědělské krajiny u nás. „Celý projekt je koncipován jako pětiletý, ale již nyní jsme zaznamenali lepší dostupnost vláhy na plochách, kde ječmen pěstujeme regenerativně. Minimální narušení půdy pomohlo vodu uchovat v půdě, díky čemuž byla pro ječmen k dispozici i v sušších obdobích,“ dodává Ivan Tučník.