Pražská Alma bude hostit už druhou gastronomickou konferenci Alma Talks, tentokrát na téma, které často zaměstnává také barmany. Mezi hosty tak bude nejen zakladatel první michelinské bezodpadové restaurace na světě, ale také Cherry Tsui, jež vede koktejlovou laboratoř v pařížském baru Little Red Door.
Pod názvem Alma Talks se skrývá série inspirativních setkání, přednášek a diskuzí o tom, co přesahuje a zároveň spojuje lidi napříč gastronomií. První konference pražského gastronomického komplexu Alma se uskutečnila letos v červnu na téma O jídle, půdě a spolupráci se zemědělci. Druhá je naplánována na 18. listopadu a otevře hojně propírané téma zero waste.
O zero waste přístupech a kreativitě v kuchyni v rámci Alma Talks #2 promluví celá řada zajímavých hostů v čele s Douglasem McMasterem a Ryanem Walkerem z londýnské michelinské restaurace Silo, která jako jedna z prvních na světě zavedla zero waste přístup. Zatímco její zakladatel a šéfkuchař Douglas McMaster čerpá mimo jiné i ze svých zkušeností ze špičkových evropských restaurací, jako jsou St. John, The Fat Duck a Noma, Ryan Walker se jako odborník na fermentaci v Silo stará o recyklaci potravinového odpadu a podporu udržitelných inovací.
Pozvání přijali rovněž odbornice na cirkulární potravinovou ekonomiku Lara Dunett z britské nadace Ellen MacArthur Foundation, šéfkuchařka Blandine Paris z pařížské restaurace Refettorio, jež je součástí celoevropské sítě restaurací organizace Food For Soul zpracovávajících výhradně suroviny, které by jinak byly vyhozeny, nebo třeba slovenský šéfkuchař Vojtěch Végh, autor publikace Surplus: The Food Waste Guide for Chefs, který se po otevření své vlastní zero waste restaurace v Kambodži zaměřuje na pomoc snižování plýtvání jídlem i ostatním kuchařům a podnikům. Účastníci konference si budou moci vyslechnout také Michaelu Čihalíkovou Strakovou, ředitelku neziskové organizace Zachraň jídlo, která se od roku 2013 zaměřuje na snižování plýtvání potravinami, nebo Kanaďanku Cherry Tsui, která vede koktejlovou laboratoř ve známém pařížském baru Little Red Door.
Na to, jak lze zbytkový odpad využít a přeměnit na nové výrobky a přísady, se v rámci panelové diskuze zaměří vybraní výrobci, jmenovitě Matěj Výboch, který vede fermentační laboratoř v Kro, Erik Cehlár, jenž jako odborník na fermentaci stojí za českými nápoji a výrobky Goodlok, a Ondřej Kopička z lihovaru Landcraft, kde vymýšlí a vytváří neobvyklé kombinace chutí.
Kapacita konference AlmaTalks #2, jež bude probíhat v konferenčním sále pražského gastronomického komplexu a následně na dvorku jeho Vin–árny, je omezena na sto účastníků. Vstupenky jsou v prodeji na GoOut, zájemci za ně zaplatí 1650 Kč. Cena kromě celodenního pásma přednášek a diskusí zahrnuje také snídaňový i odpolední coffee break a oběd od šéfkuchařů Almy Petra Židka a Michala Daňka.