V první polovině října do České republiky s dvouletým odstupem od své vůbec první návštěvy zavítal majitel společnosti Maison Ferrand, tvůrce a master blender rumu Planteray a několika dalších značek a velký rumový vizionář Alexandre Gabriel. V rámci svého několikadenního programu se setkal s novináři, rumovými nadšenci a v neposlední řadě také s barmany a barmankami, jimž v rámci semináře nazvaného The great terroirs of rum nabídl nevšední vhled do rumového světa a podělil se o nejedno z jeho tajemství.
Rumy Planteray jsou výsledkem kombinace unikátního terroiru a jedinečných výrobních postupů v čele s technikou dvojitého staření, která je pro Alexandra Gabriela typická. Široké portfolio značky zahrnuje rumy extra jemné a elegantní, ale i takové, které jsou plné, robustní a výrazné, vyhledávané největšími rumovými fanoušky. „Mám rád autentické produkty, které maximálně vyjadřují osobitost země, kde vznikly. Ta rozmanitost mě fascinuje. Rumy jsou pro mě dokonalým ztělesněním historie a zážitků. Krása rumů je totiž v tom, že těží z dědictví, které je stále živé,“ objasňuje Alexandre Gabriel, jenž k výrobě svých rumů přistupuje s úctou k tradici, zároveň se ale nebojí experimentovat a využívat moderní a inovativní postupy.
Výsledkem jednoho takového experimentu je i novinka Planteray PXXO 20th Anniversary, jež vychází z vlajkové lodi Planteray XO 20th Anniversary, na rozdíl od ní však prochází ještě třetí fází staření. Její proces zrání začíná v sudech z amerického bílého dubu ve Stade’s West Indies Rum Distillery na Barbadosu. Poté se vydává na cestu do Francie, kde zraje v chladnějším klimatu v sudech po koňaku Ferrand. Na samý závěr je pak rum uložen do sudů po sladkém sherry odrůdy Pedro Ximénez, což jeho chuti dodává výrazné tóny sušených peckovin a švestek, jež skvěle doplňují stávající chuťové vrstvy. Výsledek je ideální k pomalému popíjení a vychutnávání.
V barové komunitě na čele top 10 / Novinka Planteray PXXO 20th Anniversary byla jedním z důvodů, proč Alexandre Gabriel na pozvání společnosti Ultra Premium Brands, jež je distributorem Maison Ferrand na našem trhu, opět Českou republiku osobně navštívil. Kulisou pro její představení se stal pražský bar Alcron. Ve svém nabitém programu si ale našel čas i na zástupce české rumové komunity, jež patří k nejsilnějším a nejvzdělanějším na světě, a samozřejmě i na zástupce komunity barmanské, u níž rum Planteray v globálním měřítku silně rezonuje. Dokládá to ostatně i každoroční žebříček britského on-line magazínu Drinks International, jenž je postaven na hodnocení profesionálů ze 100 nejlepších barů na světě. V tom letošním byl Planteray označen za nejvíc trendy značku rumu, obsadil třetí příčku v žebříčku nejprodávanějších rumů a obhájil i místo v top 10 volbě barmanů napříč kategoriemi.
Seminář nazvaný The great terroirs of rum hostila do posledního místa zaplněná pražská restaurace Mánes. Na pozadí prezentace, jež na úvod představila jeho samotného, Maison Ferrand, koňak stejného jména i gin Citadelle, Alexandre Gabriel všem přítomným vyprávěl, jak před pětadvaceti lety do světa rumu poprvé nahlédl a ten ho úplně pohltil. Seznámil je s pěti pilíři, na nichž značka Planteray stojí a k nimž kromě objevování jedinečných terroirů a využívání tradičních postupů patří kreativita spolu se snahou neustále posouvat hranice a rušit nastavené limity, dvojí staření a umění blendingu. A pochopitelně neopomněl představit ani West Indies Rum Distillery a všechny tamní tváře, které mají na úspěchu Planteray lví podíl. K silným momentům i v tomto kontextu patřila chvíle, kdy se Alexandre Gabriel rozhodl objasnit, proč se vloni rozhodl upustit od zavedeného názvu Plantation a po dlouhých letech změnit jméno značky na Planteray. Byť připustil, že i mezi lidmi, s nimiž na Barbadosu pracuje, zhruba třetina považuje období otroctví za uzavřenou dávnou minulost, najdou se mezi nimi i tací, kteří ji díky vzpomínkám předávaným z generace na generaci vnímají jako stále živou a bolestivou. A i když on sám jako kluk, který vyrůstal na farmě, má se slovem plantation spjaté úplně jiné asociace, nechtěl zraňovat ty, kdo to vnímají jinak. Šlo tak o další z projevů respektu k místním komunitám, jenž je pro Alexandra Gabriela rovněž charakteristický.
Planteray v inovativních koktejlech / Rumový masterclass se neobejde bez degustace vzorků, účastníci toho v Mánesu jich měli na stole nachystaných šest – základní Planteray 3 Stars a Planteray Original Dark plus zástupce vyšších řad Planteray Stiggins’ Fancy Pineapple, Planteray O.F.T.D., Planteray Xaymaca a Planteray X0 20th Anniversary. Ochutnávka se ale zároveň nesla ve znamení koktejlů. Ten na uvítanou obstaral rumový ambasador společnosti Ultra Premium Brands Lukáš Hanzl, o další čtyři se postarali dva vybraní barmani. „Oslovili jsme ke spolupráci Adama Bohuňka z Bugsy’s, jenž je nejstarším pražským koktejlovým barem, a Petera Plieštika z Forbíny, jež byla naopak otevřena teprve před pár týdny. Symbolicky jsme tak propojili staré s novým, zavedené s teprve se rozvíjejícím,“ objasňuje brand managerka rumu Planteray Eva Štěpánová.
Peter Plieštik své dva drinky pojal jako poctu a humorně míněnou pomstu zároveň. Zatímco tím prvním, který nazval Gabriel Daiquri a namíchal ho z Planteray 3 Stars, grepového cordialu, který pomocí enzymu naringináza zbavil hořkosti, a koňaku Ferrand 10 Générations, vzdal poctu Alexanderovi Gabrielovi, jehož považuje za jednu z nejvýraznějších osobností barového světa, tím druhým se mu rozhodl tak trochu „pomstít“. „Před několika lety jsem měl možnost spolu s barmany z různých zemí navštívit Château de Bonbonnet a podílet se na výrobě Planteray Pineapple, což v praxi znamenalo nakrájet společně zhruba půl tuny ananasu. Když máte pár desítek kilo za sebou, už upřímně nechcete ananas ani vidět – a oni nás tehdy naschvál odpoledne pohostili pizzou Hawai, které já obecně nejsem vůbec příznivcem…,“ vzpomíná s úsměvem. Na oplátku proto pro masterclass vytvořil koktejl Pizza Hawai, na který použil Planteray Stiggins’ Fancy Pineapple, destilovaný kečup, cordial z oregana a potravinářský glycerol, který mu přidal plnější texturu a také zamezil tomu, aby předpřipravený drink v mrazáku zmrzl. Sklenku, v níž Peter Pizzu Hawai podával, pro dodržení receptury předobrazu ozdobil krustou ze šunkového prachu. Výsledek byl chuťově velmi zajímavý a svému vzoru bezezbytku dostál.
Jídlem, konkrétně sladkou francouzskou snídaní, se v případě prvního ze svých dvou drinků nechal inspirovat také Adam Bohuněk. „Strawberry Cafè au Lait jsem namíchal z kávového likéru připraveného s využitím coffee waste na bázi Planteray Original Dark, jahodové marmelády a kokosového mléka,“ prozrazuje. Ve druhém koktejlu pak propojil Jamajku a Českou republiku, přesněji jamajský festival manga a české pivobraní, jež na sebe časově navazují. Receptura na jeho CO2 sycený Xaymacan Hoppy Mango obsahuje Planteray Xaymaca, mangový cordial a dva druhy chmelu. „Moc mě bavilo být součástí téhle skvělé akce a ohromně jsem si užil nejen přítomnost Alexandra Gabriela, který svou neskutečnou energií dokáže každého naprosto strhnout, ale také to množství lidí, který jeho masterclass přilákal,“ dodává Adam Bohuněk.
Detailně popsaný námořnický fenomén / Kostru prezentace, kterou si pro pražské publikum připravil, Alexandre Gabriel obalil celou řadou tematických odboček, jejichž prostřednictvím dal nahlédnout do rumového zákulisí. Kromě pár zábavných historek z prostředí oborové komunity šlo především o detaily vztahující se k výrobnímu procesu, ale také k degustaci rumu a jeho vlastnostem, jež mohou ovlivnit třeba i vytváření koktejlových receptur. Tvůrce rumu Planteray je zastáncem naprosté transparentnosti, a tak se neváhá podělit ani o informace, které si mnozí výrobci střeží jako pečlivě utajované tajemství. Jedním z důkazů jeho potřeby sdílet nabyté znalosti a vědomosti je i další z knih, pod níž je Alexandre Gabriel podepsán. Spolu s Mattem Pietrekem ji pojmenoval Exploring 300 Years of Royal Navy Rum and Its Techniques a opatřil ji podtitulem Unveling the craft and evolution of navy rum and London dock rum. Společně na 256 stranách vyprávějí příběh „námořnického“ rumu, popisují jeho vývoj, výrobu včetně všech jejích složitostí i kulturní zvyklosti, jež se vázaly k jeho konzumaci. To vše na základě více než pětiletého rozsáhlého výzkumu dobových záznamů a dokumentů, do jejichž nastudovaní se vrhli s touhou rozkrýt pozadí tohoto fenoménu a oživit jeho podstatu.
foto: František Ortmann a archiv