Další etapa koktejlové štafety, není nijak dlouhá – vede v podstatě jen několik stovek metrů z hotelu Hilton Prague situovaného na okraji Karlína hlouběji do této pražské čtvrti. Zároveň je první s filipínským rumem Don Papa. Úkolu zkombinovat ho se štafetovou ingrediencí v podobě cordialu se zázvorem a ostružinami se zhostila Denisa Janků z karlínského Revíru, kterou si za svou nástupkyni na trati vybrala Michaela Mecerová z Cloud 9. Výsledkem je koktejl z dvojznačným názvem – Sugarlandia Spirit.
V dalším pokračování koktejlové série si pomyslnou štafetu předávají dvě mladé pražské barmanky a současně i partnerské báze. Ron de Azur se s ní rozloučil koktejlem Opilá buchta, který barmanka Cloud 9 Míša Mecerová vytvořila coby tekutou variaci na meruňkovou buchtu své maminky, a jeho roli přebírá Don Papa. Jako první si práci s tímto filipínským rumem ve štafetovém drinku vyzkoušela Denisa Janků z baru Revír Karlín. Míša ji sice nezná osobně, na trať ji ale samozřejmě nevyslala náhodou. „Jako manažer v Revíru působí náš dlouholetý kamarád Vašek Jahn, který nám Denisu doporučil. Věří v její barmanský potenciál, protože je nejen velmi šikovná, ale i zapálená do toho, co dělá. A protože holky mají držet spolu, velice ráda jí štafetu předávám,“ rozkrývá pozadí své volby. A jakou ingredienci si pro Denisu nachystala? „Připravila jsem pro ni cordial se zázvorem a ostružinami,“ prozrazuje Míša s tím, že receptura její štafetové ingredience vyžaduje pouze 400 g zázvoru, 200 g ostružin, 350 g cukru a 900 ml vody. Zázvor se povaří do změknutí, tedy 20–30 minut. Poté se k němu na 5–10 minut přidají ostružiny. Vzniklá směs se nechá chvíli odležet, než se k ní přidá cukr, který je potřeba důkladně rozmíchat. Pak už jen stačí cordial přikrýt, například alobalem, nechat ho vychladnout a poté scedit do láhve. „Charakterizuje ho výrazně zázvorová chuť s jemným nádechem ostružin. Myslím, že v kombinaci s rumem může dát vzniknout nějakému svěžímu drinku,“ uzavírá Míša Mecerová.
Práce s lidmi místo humanitních studií / Barový příběh sedmadvacetileté Denisy Janků se píše zatím jen velmi krátce. Původně totiž vystudovala humanitní studia na pražské Univerzitě Karlově a poté zhruba šest let učila angličtinu a přivydělávala si formou různých brigád. Pak se ale jednoho dne postavila za bar a bylo rozhodnuto… „Vždycky jsem to chtěla zkusit, a když jsem se pak za barem opravdu ocitla, hned mě to chytlo. Mám ráda práci s lidmi a baví mě míchat různé chutě,“ prozrazuje na sebe. Vše, co Denisa umí, se naučila až praxí. Její barové poprvé se odehrálo před dvěma lety na Smíchově, hned u Vltavy. „Hoax Pub na náplavce byl moje nejdelší štace, pak jsem nějakou dobu podniky střídala. Pracovala jsem například v Kavárně v sedmém nebi, Manifestu nebo taky v baru ve španělské Malaze,“ objasňuje. Jejím aktuálním působištěm je už bezmála rok bar Revír, jenž byl na sklonku loňského roku otevřen poblíž lávky HolKa, která překlenuje Vltavu a spojuje Holešovice s Karlínem, a to jako součást plánu na oživení veřejných prostor kancelářského projektu River City. A právě v Revíru Denisu štafetový cordial Míši Mecerové spolu s rumem Don Papa zastihl.
Na první dobrou cestou rumového punče / V tom, jakou cestou se při tvorbě svého štafetového drinku vydá, měla Denisa jasno prakticky od počátku. „Chuť a vůně rumu Don Papa je jemná až sladká s ovocnými tóny, vanilkou a karamelem. Dobře se tak snoubí s ovocem nebo různým kořením. Hned jsem si představila nějaký rumový Punch, na kterém v poslední době ujíždím. A byla to i cesta, kterou jsem se nakonec vydala,“ popisuje směr svých úvah. U Míšina cordialu pak vypichuje jeho sladkou chuť s lehkou štiplavostí zázvoru a ovocností ostružin. Svůj štafetový drink Denisa vystavěla tak, aby si v něm Don Papa zachoval svou dominanci. Kromě ostružinovo-zázvorového cordialu k němu přidala amaretto, kokosové mléko, limetovou šťávu, simple sirup, sůl, nové koření a muškátový oříšek. „Výsledný drink je příjemně sladký a ovocný. Zároveň je pestrý, stejně jako flora a fauna na filipínském ostrově Negros, odkud Don Papa pochází a kterému místní obyvatelé přezdívají Sugarlandia. A stejně jako on skýtá i spoustu chutí,“ popisuje svůj výtvor mladá barmanka.
Sugarlandia Spirit
40 ml rumu Don Papa, 70 ml ostružinovo-zázvorového cordialu, 10 ml italského likéru Amaretto Disaronno, 30 ml kokosového mléka, 30 ml limetové šťávy, 10 ml cukrového sirupu, špetka soli, 3 kuličky nového koření, větší špetka muškátového oříšku a trs máty na ozdobu
Všechny ingredience odměřte do šejkru, přidejte led a důkladně je promíchejte. Poté drink přes strainer sceďte do highball sklenky naplněné ledem a ozdobte ho trsem máty. „Koktejl jsem pojmenovala Sugarlandia Spirit. Má to dva významy. Zaprvé ten, že Don Papa je destilát – neboli spirit – ze Sugarlandie, a zadruhé ten, že můj drink je inspirován tamními džunglemi, faunou a flórou a ztělesňuje ducha – spirit – tohoto místa,“ dodává na vysvětlenou Denisa Janků.
Nová etapa s tóny ananasu a skořice / V dalším pokračovaní bude mít koktejlová štafeta zajímavý cíl – moderní vietnamskou restauraci Gao Den situovanou v pražských Stodůlkách. Právě tam – a brigádně ještě v několika barech – totiž nyní pracuje Denisin bývalý kolega z Revíru Lam Vu Thanh, kterého si vybrala za svého nástupce na trati. „Je to kamarád a vím o něm, že by se na štafetě rád podílel,“ zdůvodňuje svoji volbu. Připravila pro něj opět cordial, tentokrát ovšem ananasovo-skořicový. Obě ingredience zvolila s ohledem na partnerskou bázi. „Ananas podle mě velmi dobře funguje s ovocnou složkou rumu Don Papa a skořice doladí již přítomnou chuť vanilky a karamelu,“ objasňuje, přičemž chuť své štafetové ingredience popisuje jako sladkokyselou, ananasovou, s lehkým kickem skořice. „Sama bych z ní nejradši udělala nějaký twist na Piña Coladu,“ usmívá se a připouští, že je velmi zvědavá, jak s jejím cordialem a rumem Don Papa naloží Lam Vu Thanh.
foto: Luboš Wišniewski