Vítěz Artisans of Taste našel inspiraci v El Callao

08.11.2024AtBars

Česko-slovenským finále 30. října vyvrcholila barmanská soutěž s rumem Diplomático, jejíž zadání se točilo kolem udržitelnosti, řemeslnosti a podpory místní komunity. Deset finalistů Artisans of Taste, po pěti z České republiky a Slovenska, dostalo příležitost utkat se o cestu do Venezuely, na niž se vítěz vypraví už v březnu příštího roku. Symbolickou letenku si z Prahy na Slovensko nakonec odvezl Alexander Vukomanovič z bratislavského baru Mirror.

Deset finalistů Artisans of Taste bylo vybráno na základě hodnocení drinků, jež kromě rumu Diplomático mohly obsahovat už jen samé home made ingredience. Všechny navíc musely být připravené primárně z lokálních surovin, ideálně těch vypěstovaných místními producenty, jejichž podpora byla jedním z pilířů soutěže pořádané společností Brown-Forman. Barmani a barmanky se zároveň v maximální možné míře museli snažit naplnit principy zero waste a udržitelnosti obecně. Na základě odevzdaných receptur si porota, kterou tvořili členové mezinárodního Diplomático týmu spolu se zástupci vybraných podniků z žebříčku The World’s 50 Best Bars, všechny drinky namíchala a autory pěti nejlepších za Českou republiku a pěti za Slovensko poslala do finále. Jejich volba padla na Daniela Prokeše z pražského baru Alcron, Jana Mareše a Dominiku Rennerovou z rovněž pražského Bonvivant’s CTC a Jakuba Baštince s Eliškou Stránskou z brněnského EscoBaru, respektive na Alexandera Vukomanoviče z bratislavského Mirroru, Petera Benka a Terezu Tekulovou z trenčínského Steps Pubu, Danielu Kollarovou z žilinského Pancha Skybaru a Filipa Tutka z prievidzského baru Up in Smoke.

Tváří v tvář tříčlenné porotě / Daniel Prokeš na poslední chvíli ze soutěže odstoupil, a tak se o vítězství 30. října v prostorách SmetanaQ Gallery v Praze na Smetanově nábřeží utkalo „pouze“ pět barmanů a čtyři barmanky. Hlavní část soutěžního programu se odehrávala během dne, a to za zavřenými dveřmi. Soutěžící se nejprve museli popasovat s testem, jenž prostřednictvím šesti otázek prověřil jejich znalosti o rumu Diplomático, potažmo rumu obecně a soutěži Artisans of Taste. Poté už v rozlosovaném pořadí předstupovali před porotu, kterou tvořili global advocacy manager značky Diplomático Javier García, Yeray Monforte z madridského baru Bad Company a zkušený český barman Jiří Němec.

Úkolem finalistů bylo namíchat v časovém limitu deseti minut čtyři porce drinku, s nímž se do Artisans of Taste přihlásili. Od poroty za svou prezentaci mohli utržit až sto bodů. Nejvíc, rovných třicet, se jich vztahovalo k drinku samotnému, a to k jeho chuti, vůni a balancu. Po dvaceti bylo za kvalitu a komplexnost domácích ingrediencí, stejně jako za udržitelnost, respektive podporu lokální komunity. Javier, Yeray a Jiří se rovněž zaměřili na to, jak dobře drink dává vyznít použitému rumu Diplomático, zda respektuje jeho charakter a značku, což mohli ocenit až deseti body.

Inspirace v okolí, klasice i minulosti / Jako první se za bar postavil teprve devatenáctiletý Filip Tutko, pro nějž byla Artisans of Taste soutěžní premiérou na profi úrovni. O přízeň poroty se ucházel koktejlem Inner Child, pro nějž našel inspiraci ve svém dětství, na zahradě a v malinách, na které s bratrem chodili sousedům. K rumu Diplomático Mantuano, který infuzoval namletou kávou a klarifikoval mlékem, proto doplnil mimo jiné zelený čaj infuzovaný malinami a bitters z malinových listů, připravená metodou rapid infusion. Jan Mareš, který ho za soutěžním barem vystřídal a rozjel za ním pořádnou show, před porotu předstoupil se svou variací na Strawberry Daiquiri, kterou postavil na kombinaci rumu Diplomático Planas a jahodovo-šalvějového cordialu. Šalvěj, a to smaženou, použil také jako ozdobu. Eliška Stránská svůj drink pojmenovala Kakadu – to proto, že na něj kromě rumu Diplomático Reserve Exclusiva použila oleo saccharum připravené ze zbytků banánů. Dál přidala ještě sladký vermut, med a pomerančový super juice a celý drink podrobila mléčné klarifikaci.

Servis v podobě hliníkových nápojových plechovek, jež mimo jiné zdobí i interiér žilinského Pancha Skybaru, s poukazem na jejich prakticky neomezenou recyklovatelnost pro svůj koktejl zvolila Daniela Kollarová. Porotě v nich podávala Dark ’n’ Horny, v němž se snoubily Diplomático Mantuano, šalvěj, oleo saccharum, limetová šťáva a CO2 trochu dosycené ginger ale. Eternity, soutěžní drink Dominiky Rennerové, byl twistem na Old Fashioned. K venezuelskému rumu Diplomático Reserva Exclusiva Dominika přidala goji simple sirup, domácí čokoládová bitters, ale taky Angostura bitters a pomerančovou šťávu. I proto ho ozdobila pomerančovou kůrou a podávala k němu kandované a sušené goji.

Tereza Tekulová se při tvorbě svého koktejlu vzdáleně inspirovala Cosmopolitanem. V koktejlce opatřené rimem z cukru a tymiánu servírovala kombinaci Mantuana, medové vody s červeným rybízem, cordialu z červeného rybízu a tymiánového sirupu. Tymián a rybíz měla z vlastní zahrádky, med od kamaráda. Sladký včelí produkt ze spřátelených zdrojů do svého koktejlu zakomponoval rovněž Peter Benko. Udělal z něj medovou vodu, přidal ho ale také ke směsi kyselin. Jen u medu ale nezůstalo – na drink pojmenovaný Honey Path, jehož bází bylo Diplomático Mantuano, použil také pyl, z nějž vytvořil krustu na sklence, a voskový plát, kterým ozdobil podložku, na které drink servíroval.

Udržitelnost v mnoha podobách / Ze soutěžících reprezentujících ve finále Artisans of Taste Českou republiku podal nejpřesvědčivější výkon Jakub Baštinec. Úsměv na tvářích přítomných vykouzlil jak přirovnáním Brna k Barceloně (obě města jsou ve svých zemích druhá největší), tak překladem názvu brněnského náměstí Zelný trh (Cabbage Market), na nějž si často chodí pro inspiraci a ingredience. V případě koktejlu Pepper Planas, mu do oka padly kapie, k nimž přidal habañero papričky, aby získal svůj pepper cordial. Z odkrojků rajčat, která v EscoBaru dávají do hamburgerů, připravil oleo saccharum a z toho, co po něm zbylo, udělal chipsy, které posypal bílým pepřem a maldonskou solí. Z bylinek, které v baru přidávají do másla, vyrobil tinkturu. Do drinku jí dal jen pár kapek, většinu použil na jeho ovonění. Kromě rumu Diplomático Planas Jakubova receptura zahrnovala už jen trochu solného roztoku pro balanc. Jako metodu přípravy zvolil rolování, s nímž mu na požádání pomohl Yeray. Koktejl podával na velké kostce ledu, který zdobila buď tvář tvůrce rumu Diplomático, nebo logo EscoBaru, a to ve sklence z bazaru Zlevněnka, protože je přesvědčený o tom, že udržitelnost spočívá i v tom dávat druhou šanci věcem, které někdo odložil. Porotcům pak věnoval ještě lahvičku se dvěma porcemi Pepper Planas, přičemž etiketu každé z nich tematicky propojil s nimi samotnými.

Ze slovenských soutěžících si nejlépe vedl Alexander Vukomanovič z bratislavského baru Mirror, jemuž jeho koktejl El Callao a do detailu promyšlená prezentace vynesly v česko-slovenském finále Artisans of Taste vítězství. Porotce hned na úvod zvedl z křesílek. Vyzval je, aby přistoupili k baru, kde jim na úvod jako snack a na vyčištění chuťových pohárků nabídl nakrájený řapíkatý celer a jablko. Poté je oblékl do rekvizit, které si s sebou donesl, a uděl z nich tři hlavní postavy proslulého venezuelského festivalu El Callao – Jiří tak reprezentoval madamas, Javier medio-pintos a Yeray el diablos. Tři byly i ingredience, které Alexander na svůj drink použil, a to s odkazem na tři typy destilačních přístrojů, které se při výrobě rumu Diplomático používají. Kromě rumu Planas sáhl po cordialu připraveném ze zbylého champagne, bazalky, vanilky a dvou druhů kyselin a domácí zahradní sodě s chutí hrášku a citronového tymiánu. Drinky servíroval v kokosových miskách, do nichž místo ledu připevnil vychlazené šišky vytvarované ze včelího vosku. Před porotce koktejly postavil v karnevalově vyzdobené konstrukci. Jako doprovod k El Callao Alexander servíroval empanadas se šunkou a sýrem a jako dárek porotcům předal taštičku s vybranými slovenskými produkty.

Na srovnatelné úrovni se světem / „Bylo skvělé vidět mezi devíti soutěžícími čtyři barmanky. Pro mě je to známka toho, že řemeslo opravdu žije a kvete. Velice mile mě překvapila také vysoká kvalita mluvené angličtiny a nové, talentované tváře,“ líčí své dojmy z finále Jiří Němec, pro soutěžící má ale i pár tipů, na čem ještě zapracovat. „V momentě, kdy jsou dva z pěti bodů udržitelnost a práce s komunitou, je třeba se nad takovým zadáním pořádně zamyslet. Zaměřit se na konkrétní téma, subjekt nebo prostředí, pokusit se ho rozebrat do detailu a následně ho promítnout do drinku, nejlépe v podobě jeho ingrediencí. Stejně tak je důležité koktejl dokonale vybalancovat, což je něco, co se učíme dnes a denně. Tak na tom pojďme ještě zamakat,“ doporučuje. Vítěz všechna jeho doporučení beze zbytku naplnil. „Alexander měl podle mého názoru nejlepší drink a zároveň naplno využil celý soutěžní čas. Jeho prezentace působila velmi propracovaně a sebejistě,“ shrnuje soutěžní výkon výherce česko-slovenského finále Artisans of Taste Yeray Monforte.

Slova chvály si ale vysloužili i ostatní finalisté. „Měl jsem možnost zúčastnit se celé řady dalších lokálních finále a mohu jen potvrdit, že každý z pražských finalistů by dokázal v mezinárodní konkurenci obstát. Jsem nadšený jak z jejich výkonů a toho, jak k soutěži a jejím pilířům přistoupili, tak z práce, kterou na organizaci Artisans of Taste odvedlo lokální zastoupení společnosti Brown-Forman,“ podotýká Javier García a ambasador rumu Diplomático František Holeček jeho slova jen potvrzuje. „Z mého pohledu předvedli všichni soutěžící parádní výkon. Chtěl bych jim všem pogratulovat, protože i když to byla pro některé z nich první soutěž, vedli si opravdu velmi dobře,“ říká a pokračuje: „Chtěl bych také poděkovat všem kolegům, kteří se na organizaci Artisans of Taste podíleli, a doufám, že se se všemi vidíme příští rok!“

Cesta do Venezuely a cena za rychlost / Jméno vítěze zaznělo až v rámci večerního programu, během nějž se už SmetanaQ Gallery zaplnila pozvanými hosty převážně z barové a restaurační branže. Kuchyně stejnojmenného bistra pro ně připravila občerstvení ve venezuelském stylu a tým nedávno otevřeného baru Forbína koktejlové menu o čtyřech drincích na bázi rumu Diplomático. O zábavu se pak postarali sami finalisté, kteří si střihli další soutěž, v níž šlo tentokrát o rychlost. Jejich úkolem bylo namíchat v co možná nejkratším čase jednu porci Daiquiri. Téhle výzvě se postavilo osm finalistů, chyběl jen Jan Mareš, jenž se slavnostního večera kvůli pracovním povinnostem nemohl zúčastnit. Zastoupil ho Yeray Monforte, který nechal ostatní soutěžící za sebou, když své Daiquiri namíchal za méně než 14 vteřin. Jeho výkon se však do konečného pořadí nezapočítával, a tak cenu za výhru v rychlostní disciplíně v podobě voucheru do pražské restaurace Marie B. obdržela Eliška Stránská z EscoBaru s časem 17,44 vteřiny.

Cenou pro Alexandera Vukomanoviče je pak šestidenní cesta do Venezuely, na niž se vypraví v březnu příštího roku. Spolu s výherci Artisans of Taste z dalších zemí bude mít možnost seznámit se s výrobou rumu Diplomático a vším ostatním, co tato značka v místě svého vzniku s ohledem na udržitelnost a místní komunitu podniká. Zároveň si užije i pravou karibskou atmosféru, pozná nová místa a lidi a domů se vrátí bohatší o spoustu zážitků a zkušeností. Využít je bude moci třeba i v rámci příprav příštího ročníku Artisans of Taste, do nichž se bude moci zapojit.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat