Evoluce námořnického rumu a revidovaná historie ginu

25.11.2024Tomáš Mozr

Mezi letošními knižními novinkami jsou přinejmenším dva tituly, které by neměly uniknout pozornosti všech těch, kdo se o svět destilátů opravdu zajímají. Řeč je o Exploring 300 Years of Royal Navy Rum and Its Techniques, v níž Matt Pietrek a Alexandre Gabriel pátrají po původní chuti britského námořnického rumu, a Most Noble Water, ve které se Anistatia Miller a Jared Brown vydávají po stopách ginu, aby opět posunuli hranice našeho poznání.

Exploring 300 Years of Royal Navy Rum and Its Techniques / Zdaleka nejen na milovníky rumu cílí publikace, pod kterou jsou podepsáni master blender a majitel společnosti Maison Ferrand Alexandre Gabriel a rumový nadšenec, publicista a spolumajitel nakladatelství Wonk Press Matt Pietrek. Jde o výsledek jejich intenzivního výzkumu, který podnikli s cílem odhalit skutečnou podstatu a historii rumu britského královského námořnictva.

Své společné dílo rozdělili do dvou částí. Ještě než se však čtenář v rámci té první vydá na podrobnou historickou cestu pod vedením Matta Pietreka, seznámí se s Michaelem Foggem, jenž celý život shromažďoval dokumenty a další materiály spojené s námořnických rumem. Jako ročník 1934 zažil v námořnictvu příděly na vlastní kůži a později pracoval pro společnost ED&F Man, která byla dlouholetým dodavatelem rumu britského královského námořnictva. Díky osobnímu setkání a spolupráci, k níž došlo krátce před jeho smrtí, tak měli autoři jedinečné štěstí na prameny.

Matt Pietrek rozdělil svou část do sedmi kapitol, v nichž zdůrazňuje klíčové prvky, například roli londýnských západoindických doků v procesu zrání a distribuce karibského rumu v 19. století. Prostřednictvím fascinujícího vyprávění je tak možné se seznámit s termínem London Dock Rum, zásobováním britské armády, soudobými technikami výroby, rituály a konzumací rumu na palubách v toku času. Ve druhé části pak přichází Alexandre Gabriel se svými technickými znalostmi a analýzou dříve uvedených informací, které transformoval v sedm základních pilířů, jež definují unikátní charakter námořnického rumu. Jde o umění míchat rumy, dvojí zrání, správnou práci se sudy, dynamické zrání během námořní přepravy a o tzv. navy active vatting, jenž probíhal po dobu 25 měsíců v otevřených dřevěných kádích s obrovskou andělskou daní ve výši necelých 35 %, což ve výsledku znamenalo 6522 l obětovaných na oltář autentičnosti. Poslední dva pilíře se týkají revolučního zjištění v otázce procent alkoholu námořnického rumu, které redefinuje pohled na jeho správnou stupňovitost, a používání páleného cukru. Po stručném zakončení se v knize nachází už jen poděkování každého z autorů a jednoduchý slovníček pojmů. Matt Pietrek totiž své zdroje uvádí na konci první části.

Celkově jde o knihu velmi čtivou, v níž autoři obratně kombinují historické záznamy s technickými pasážemi, osobními anekdotami i pestrými přílohami, které čtenáře doslova přenesou na palubu britských plavidel a do fronty na rum, v níž nedočkavě čekají na další příděl.

Matt Pietrek, Alexandre Gabriel – Exploring 300 Years of Royal Navy Rum and Its Techniques: Unveiling the Craft and Evolution of Navy Rum and London Dock Rum, Maison Ferrand 2024

A Most Noble Water: Revisiting the Origins of English Gin / V půlce letošního roku vyšla další kniha oceňované autorské dvojice, jíž tvoří životní partneři Anistatia Miller a Jared Brown. Tito ostřílení baroví historici už mají na kontě několik velmi úspěšných publikací, Jared Brown je navíc spoluzakladatelem a masterem distillerem ginu Sipsmith a Anistatia Miller právě na University of Bristol dokončuje svou dizertaci, která se zabývá novověkou historií pivovarnictví a lihovarnictví coby významného odvětví, jež se podílelo na transformaci anglické ekonomiky. Společně se pak pustili do revize původu anglického ginu.

Knihu A Most Noble Water: Revisiting the Origins of English Gin rozdělili do sedmi kapitol, v nichž postupně boří nejeden ginový mýtus. Čtenáři se v nich například dočtou, že se jalovcová pálenka do Británie nedostala z dnešního Nizozemska či Belgie. Už v raně novověkém Německu ji totiž podomácku vyráběly tamní ženy a právě odtud se do země také dostala kniha zasvěcená destilaci, jež byla v roce 1527 přeložena do angličtiny. A to je jen pouhá kapka v moři informací, s nimiž Miller a Brown ve své nejnovější knize přicházejí. Přemýšlet je možné i nad tím, zda různé zákony z konce 17. století, které omezovaly výrobu a upravovaly zdanění alkoholu, opravdu ovlivnily rozsáhlý pokles prodeje piva, aby na druhou stranu umožnily rozkvět ginu. Nešlo jen o proměny v nápojových zvyklostech anglické společnosti? A co teprve osm ginových zákonů, které ve skutečnosti ani nezmiňují slovo gin? Vždyť tato parlamentní nařízení byla vydána výhradně za účelem regulace čehokoliv, co opustilo destilační zařízení. Opomenout nelze ani zmínku, že první gin podobný těm moderním byl vyroben v Londýně už na počátku 17. století, nebo vývoj chuti jalovcového destilátu, jenž souvisí s vynálezem destilační kolony, která umožnila výrobu většího množství výrazně jemnějšího destilátu. To vedlo mimo jiné k rozvoji méně sladkých destilátů, jako byly plain gin, London gin nebo London Dry gin, jenž se později dostal do popředí.

A Most Noble Water je psána velmi čtivým stylem. Obsahuje doslova nálož informací velmi sporadicky protknutou nějakou tou přílohou. V závěru je k dispozici seznam literatury, rejstřík, medailonek autorů, ale také poněkud kontroverzní příběh o vzniku ginu s tonikem, jenž je v mírném rozporu s tím, co je možné najít kupříkladu v knize Just the Tonic. Jak ovšem napsal novozélandský historik Barry Reay: „Při psaní historie neexistuje nic jako poslední slovo.“ Možná se tak do budoucna můžeme těšit na obsáhlejší dílo na téma Gin & Tonic.

Anistatia Miller, Jared Brown – A Most Noble Water: Revisiting the Origins of English Gin, Mixellany Limited, Chippenham 2024

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat