Irská whiskey aktuálně patří k nejrychleji rostoucím kategoriím a utěšeně roste i počet palíren, které se její výrobě věnují. U samého počátku tohoto novodobého boomu stála i Teeling Distillery, jež byla otevřena v roce 2015, a stala se tak první palírnou vybudovanou v Dublinu po dlouhých 125 letech. I když jde o mladou značku, staví na historickém odkazu a tradičních postupech, zároveň se jimi ale nenechává svazovat, což se projevuje otevřeným přístupem k inovacím, například v podobě experimentů se sudy.
I když Teeling Distillery příští rok oslaví teprve desáté výročí své existence, příběh stejnojmenné whiskey je potřeba začít vyprávět už od předposlední dekády 18. století. V roce 1782 totiž na Marrowbone Lane v dublinské čtvrti Liberties jistý Walter Teeling vybudoval malou palírnu a pustil se do výroby whiskey. V té době v Dublinu fungovaly bezmála čtyři desítky palíren, většina z nich právě v této industriální oblasti, jíž se přezdívalo whiskey triangle. A vcelku dlouho se jim dařilo. V 19. století se počet irských palíren přehoupl přes devadesátku a irská whiskey se stala významným vývozním artiklem – dokonale ovládla například americký trh, a měla dokonce i lepší reputaci než její skotská konkurence. Pak ale přišel pád zapříčiněný hned několika faktory. Z těch vnitřních je možné zmínit skutečnost, že Irové zpočátku odolávali inovacím a dál destilovali primárně v kotlích (kolony se na Smaragdovém ostrově více rozšířily až koncem 19. století), z těch vnějších pak první světovou válku (a posléze i tu druhou), obligátní americkou prohibici, ale i irskou válku o nezávislost na Velké Británii, jež se datuje do období vymezeného roky 1919–1921. Palírny končily s výrobou jedna za druhou, uzavřena byla i Teeling Distillery, jež však už v roce 1923, kdy na ni došlo, měla jiného majitele.
Jen o pár stovek metrů dál / Dramatický pokles irských palíren z necelé stovky v roce 1886 na pouhé dvě v roce 1970 se stal tématem disertační práce Johna Teelinga. Jen u teorie ale nezůstal – v roce 1985 na poloostrově Cooley na severu irského hrabství Louth koupil palírnu zaměřenou na destiláty z brambor a během dvou let ji proměnil v Cooley Distillery. Následně provedl ještě další akvizice, díky nimž uvedl zpět do života tři historické značky. O úspěšně rozjetý byznys poté projevil zájem významný nadnárodní hráč, jemuž v roce 2012 John Teeling své malé whiskey impérium prodal.
Ve stejném roce vstupují na scénu Johnovi synové Jack and Stephen, představitelé nejnovější generace whiskey producentů v rodině Teelingových. Svému otci už stáli nějakou dobu po boku, nyní ale nastal čas na vybudování vlastní značky irské whiskey – Teeling. Pomyslný kruh se uzavřel v roce 2015, kdy v dublinské čtvrti Libertine na adrese 13–17 Newmarket, tedy jen pár stovek metrů od místa, kde svou whiskey destiloval jejich prapředek, otevřeli Teeling Whiskey Distillery. Jako první dublinská palírna po 125 letech dostala do znaku bájného Fénixe symbolizujícího znovuzrozené irské whiskey, která v posledních letech doslova vstává z popela. Zlatá barva, s níž pracuje například design etiket, je pak odkazem na novou zlatou éru destilátu, jenž roste tak výrazně, jako málokterá jiná kategorie. Není proto divu, že se i Teeling Distillery ocitla v hledáčku globálních hráčů, konkrétně společnosti Bacardi, jež do ní majetkově vstoupila už před sedmi lety a od loňska jí patří majoritní podíl.
Experimenty s obilím a hlavně se sudy / Palírna, jejíž kapacita činí 500 000 l ročně, je mezi whiskaři známá svým inovativním přístupem a zároveň respektem k tradici. Na svou whiskey používá různé druhy ječmene, kromě sladovaného a nesladovaného ječmene ještě speciální „karamelizovaný“ crystal malt, ale také kukuřici. Jejich kombinacemi vytváří někdy i hodně netypické mash bills. Charakteristická je pro no i dvojí fermentace s využitím speciálních kvasinek, jež probíhá jak v uzavřených nerezových tancích, tak v otevřených dřevěných kádích. Následuje trojnásobná destilace, k níž palírna využívá tři pot stills, jež byly vyrobeny na zakázku v Itálii. Jejich atypický kónický tvar spolu s plochým a širokým dnem destilátu propůjčují lehce kořenitý charakter. Whiskey Teeling jsou zásadně non chill filtered, aby si zachovaly tělo, charakter a bohatost chuti, a do láhví se plní naředěné na 46 % alkoholu, což je další ze signifikantních prvků této dublinské značky.
Největší prostor pro inovace a experimenty se Teelingu dostává v rámci procesu zrání. Warehouse palírny se nachází zhruba hodinu jízdy severně od Dublinu v malém přístavním městě Greenore. Sudy jsou zde skladovány vertikálně. Palírna pracuje s více než 150 různými typy sudů od těch klasických po bourbonu nebo třeba portském přes sudy po rumu a sauternském až po panenské sudy ze švédského dubu a celou řadu dalších zajímavých variant. Jejich vliv se krásně projevuje jak v řadových whiskey, tak například v limitované edici Wonders of Wood, jež se zatím dočkala tří pokračovaní. Obecně záběr palírny zahrnuje jak blended, tak single malt whiskey, stejně jako single grain a typicky irskou single pot still whiskey. Vše destilované v malých várkách.
Tři tipy od Teeling ambasadora / Teeling Whiskey Distillery se záhy po svém otevření stala vyhledávaným turistickým cílem. Jen za první rok své existence přivítala 60 000 návštěvníků a za necelou dekádu přes 800 000. Její whiskey je k mání ve více než čtyř desítkách zemí – samozřejmě včetně České republiky, kde o ni stejně jako o další značky z portfolia Bacardi pečuje společnost Coca-Cola HBC. Na její pozvání do Prahy nedávno přiletěl globální brand ambassador značky Teeling Robert Caldwell a vedl zde mimo jiné i masterclass určený profesionálům z gastronomie. Pro ochutnávku, jež byla jeho součástí, si vybral tři whiskey.
Prvním vzorkem byla vlajková loď dublinské palírny – Teeling Small Batch. Jde o blend obilné a sladové whiskey zrající v sudech po bourbonu, jež po smíchání dozrávají až dvanáct měsíců v sudech po středoamerickém rumu, jenž se propisuje do celkového vyznění destilátu, pro nějž jsou charakteristické tóny sušeného ovoce a koření a hřejivý závěr s náznakem dubu i příjemné sladkosti.
Druhým tipem Roba Caldwella je Teeling Single Grain, kterou s nadsázkou označuje za breakfast whiskey. Na irské poměry je netypický už její mash bill, jenž sestává z 95 % kukuřice a 5 % sladového ječmene. Destilace proběhla v koloně, a to v The Great Northern Distillery, jež je dalším z projektů Johna Teelinga. Pro zrání byly zvoleny sudy po kalifornském červeném víně odrůdy Cabernet Sauvignon, které whiskey dodaly nezaměnitelný charakter červeného bobulového ovoce spolu s taniny. Nechybí v ní náznak koření ani jemné sladkosti, její závěr ale vyznívá spíš do sucha.
Teeling Single Malt pak podle Roba může směle konkurovat skotským single malt a četná ocenění, která získala, naznačují, že na tom něco bude. Jejím základem je výhradně irský sladový ječmen (zčásti i crystal malt) spolu se dvěma druhy kvasinek. Po trojnásobné destilaci následuje zrání v pěti typech sudů. Kromě panenských sudů z amerického dubu a ex-bourbon sudů jde o sudy po třech různých fortifikovaných vínech – madeiře, portském kategorie ruby a carcavelos. Výsledkem je symfonie vůní a chutí, a to hlavně těch ovocných (od melounu přes bobulové ovoce až po passionfruit), ale také hořkosladkých tónů čokolády a lehkého náznaku koření.