Minus One dává na výběr mezi Occultem a Poppy

14.12.2024Bára Urbanová

Pražský Grand Hotel Evropa dostal po deseti letech šanci znovu zazářit v celé své kráse, a to coby první zástupce značky W Hotels v České republice. K secesní budově přibyla ve vnitrobloku moderní novostavba a obě společně nabízejí nejen ubytovací kapacity, ale také prostory pro jednání či relaxaci. Pestrá je i gastronomická nabídka nového pražského hotelu. Z pohledu barové komunity je určitě nejzajímavější ta její část, jež se ukrývá jedno patro pod úrovní ulice – tedy Minus One.

W Hotels je jednou z více než třiceti hotelových značek z portfolia Marriott Bonvoy. Její příběh se začal psát už před dvěma dekádami v New Yorku, jehož elektrizující energií je inspirována. Charakteristický je pro ni luxus pojatý jako svoboda být sám sebou, tedy adaptovaný na potřeby současného hosta, jemuž nabízí maximální pohodlí, servis v duchu sloganu whatever/whenever a pětihvězdičkovou pohostinnost, to vše ovšem při zachování uvolněné atmosféry. Své zastoupení má značka W Hotels v bezmála sedmi desítkách destinací, přičemž v každé z nich si bere něco z tamní kultury a historie, a propojuje tak staré s novým. Platí to i pro její první zastoupení v České republice.

V hotel W Prague se proměnil někdejší Grand Hotel Evropa situovaný uprostřed Václavského náměstí, kousek nad Jindřišskou ulicí. Jeho předchůdce byl postaven už v roce 1872 v novorenesančním slohu, na počátku 20. století byla ale přestavěn ve stylu geometrické secese. V roce 1924 se jeho majitelem stal restauratér Karel Šroubek a jako Hotel Šroubek si získal renomé po celé Evropě. Po znárodnění v roce 1951 byl přejmenován na Grand Hotel Evropa, jeho lesk a sláva ovšem postupně upadaly. Nijak zvlášť se mu nevedlo ani poté, co byl v roce 1989 restituován. Vše v roce 2014 vyústilo v jeho uzavření a důkladnou rekonstrukci, která zabrala téměř deset let. Na hotelovou scénu se vrátil letos 29. října jako W Prague.

Současnost v odrazu minulosti / V rámci rekonstrukce byly zachovány mnohé původní prvky, které se nyní snoubí s těmi moderními. Hned v atriu hotelu jsou to například štukové detaily z roku 1905 či malby z roku 1925, jež kontrastují a zároveň ladí s křišťálovou instalací od Preciosa Lighting a Pavly Doležalové. Uměleckých instalací od lokálních tvůrců, jež pro něj vybralo studio Adam Ellis, je ostatně W Prague plný. Patří k nim třeba i vertikální zahrada vytvořená Michaelem Škapou situovaná ve vnitrobloku, kde vyrostla osmipatrová moderní přístavba, jež navyšuje kapacitu hotelu na 161 pokojů a apartmánů. Hosté mohou relaxovat v Away Spa, ale také nad drinkem nebo u dobrého jídla.

Přímo z ulice je přístupný Le Petite Bar au Grand Café, v němž se rovněž snoubí staré s novým. Do života se jeho prostřednictvím vrátilo legendární Grand Café pana Šroubka, jež bylo ve 20. letech minulého století centrem společenského života, nově propojené s vizí monackého restauratéra Riccarda Giraudiho, jenž už dvacet let buduje koncept restaurací Beefbar a prakticky po celém světě má přes třicet poboček. Le Petite Bar au Grand Café vyznává stejnou filozofii jako ony, co se kvality surovin a kreativity jejich zpracování týče, a zachová si i kosmopolitní nádech, nejde však o steakhouse, ale o stylové bistro kladoucí důraz na kvalitní ingredience a sdílené pokrmy, jež vznikají pod rukama šéfkuchaře Nenada Jovanovice a jeho týmu.

Jako oáza klidu určená pro setkání nad šálkem kávy či sklenkou lokálního vína nebo třeba champagne je koncipován salonek Bisou situovaný v místech někdejší francouzské restaurace. Naopak společenským centrem W Prague se má stát W Lounge, jenž se nachází v přízemí nové hotelové budovy a navazuje na něj W Lounge Garden. V běhu dne se mění z klidného dopoledního útočiště na živé večerní místo s hudbou v režii hudební kurátorky Adriany Mižigárové. Jediné, co W Lounge ukrytému ve vnitrobloku chybí, je výhled na město. Ten – a rovnou panoramatický – spolu s drinky, jídlem a hudbou nabídne sezonní venkovní terasa Above Rooftop, jež bude otevřena od jara příštího roku.

Dva bary a čtyři prostory / Primárně za koktejly se pak bude chodit jedno patro pod úroveň ulice, i proto hlavní barová část W Prague dostala jméno Minus One. Přístupná je jak z hotelu, tak přímo z Václavského náměstí – dveře vedoucí na schodiště se nacházejí hned vedle butiku české sklárny Klimchi, jež pro Minus One i další gastro provozy nového hotelu vytvořila speciální kolekci skla. V mínus prvním patře mají hosté na výběr mezi dvěma bary, kromě nichž jsou jim k dispozici ještě dva další prostory. Napravo od schodiště láká k návštěvě secesně laděný bar Occulto se štukovaným stropem, dřevěným obložením, art deco okny a vitrážemi, stylovým osvětlením, krbem zdobeným kachličkami, šesti stolky a pohodlným posezením laděným do několika odstínů zelené. Celkem pojme třiatřicet hostů, pět z nich se může posadit přímo na baru, jenž je prakticky celý vyvedený v nerezu a příjemně nasvětlený, takže na sebe okamžitě strhává pozornost. Ten, kdo po ní netouží, najde útočiště v tasting roomu situovaném naproti Occultu. Pojme ale jenom čtyři hosty a počítá se s ním primárně pro luxury drink experience.

Druhou barovou volbou Minus One je Poppy – o poznání modernější prostor laděný do živější červené a růžové v kombinaci s tmavě modrou a zlatou. Více živá a hlasitější hudbou podbarvená je i atmosféra této části barového patra, zároveň je ale i díky tlumenějšímu osvětlení o něco intimnější. Rovněž zde se může usadit třiatřicet hostů, počítá se ale s tím, že další budou kolem baru postávat. Další místo navíc skýtá přilehlý Playroom se stejnou kapacitou. Jeho součástí je i podium, hodí se tak pro různé typy eventů, v plánu jsou rovněž hudební vystoupení nebo třeba kabaret. Z druhé strany na něj navazuje Occulto, všechny tři místnosti se tak mohou propojit a fungovat společně.

Tucet příběhů i variací na klasiku / Na budování Minus One a jeho konceptu se v roli bars & beverages managera W Prague od samého počátku podílel zkušený barman Jan Šebek, který se do nového pražského hotelu přesunul z karlovarského Grandhotelu Pupp a tamního Becher’s Baru. O něco později se k němu přidal jeho někdejší kolega z pražského baru L’Fleur Luca Cerqueglini, který je nyní šéfbarmanem Minus One. Společně do detailu propracovali námět a pojetí koktejlových menu, přičemž na tvorbě drinků už se podíleli i další členové barového týmu, jmenovitě Libor Hrzán, Filip Bezděk, Mariam Ahmed, Sergej Tarabrin a Michaela Jílková.

Koktejlové menu Occulto je primárně o příbězích. Ke každému z koktejlů se váže otázka, kterou barman hostovi položí. Vybízí jej ale spíš k zamyšlení, než aby očekával odpověď – jejím ztvárněním je totiž samotný drink. V menu je jich dvanáct rozdělených do tří tematických částí. Barmani se inspirovali motivy ze secesních obrazů a kreseb Alfonse Muchy a vytvořili po čtyřech drincích na téma Fauna, Flora a Mineralia. Jednotícím prvkem napříč nimi je pak servis koktejlů. První drink z každé sekce je servírován v originálním designovém skle – například ve sklence Flute Martina Jakobsena. Pro druhé drinky v pořadí si barmani nechali servisy na míru zhotovit od slovenského designéra tvořícího pod jménem Botanico. Pracuje v nich se světlem, dřevo kombinuje s umělými rostlinami nebo třeba svítícími houbami. Třetí řada koktejlů je naopak o naprostém minimalismu a ta poslední, čtvrtá, má vždy podobu punche servírovaného v míse, jež přímo pro Minus One a pod svou značkou Gustus Vitri navrhla designérka Wanda Valihrachová. Na míru vyrobené jsou rovněž nerezové servírovací vozíky, na nichž se punche připravují. Pro barmany jsou tak v rámci Occulta třetí barovou stanicí.

Poppy je své i po koktejlové stránce. Barmani v něm míchají twisty na koktejlové klasiky připravené s využitím zajímavě zvolených ingrediencí i moderních barmanských metod a postupů. Premiérové menu, jež bude v platnosti zhruba rok, má dvanáct položek, jež se však budou v běhu času obměňovat, a to hlavně na základě sezony a dostupnosti surovin. Z klasik obsahuje například Mojito, Negroni, Gimlet a Classic či Fancy Martini, ale taky koktejly sdružené pod názvem Fizze Style, Agave nebo třeba Low ABV. Na začátku měly všechny v názvu označení 2.0 (jednička zůstala vyhrazena pro klasickou předlohu), přičemž s každou obměnou se mění druhé z čísel na verzi 2.1, 2.2, 2.3 atd. Hosté tak budou mít v Poppy stále co objevovat…

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat