Poslední díl Art of Work je tady! Pojďte s námi a rumem Zacapa XO na návštěvu k velmi sympatické a talentované designérce šperků a zlatnici Antonii Lecher. Ateliér má na Smetanově nábřeží, v prostorách SmetanaQ, odkud je nádherný výhled na Vltavu a Pražský hrad. Dechberoucí ovšem není jen výhled, ale také její práce. Přesvědčte se sami…
Mohla by ses našim čtenářům na úvod v pár větách představit?
Jsem designérka, která šperky nejen navrhuje, ale také s pečlivostí a láskou sama vyrábí. Každý kousek, který vytvořím, odráží mou vášeň pro umění a respekt k tradičnímu řemeslu. Snažím se spojit krásu drahých kamenů a kovů s originalitou a nositelností, a dát tak šperkům jedinečný příběh a osobní rozměr. Propojuji umění, tradici a moderní design s důrazem na detail tak, aby byl každý šperk dokonalým výsledkem mé práce. Šperky tvořím od roku 2013, od roku 2017 se pak zaměřuji na zlaté a stříbrné kousky s perlami a drahými kameny pro ty, kdo hledají něco opravdu výjimečného – unikátnost, luxus a příběh. Inspiraci nacházím v přírodě a biologii, které přetavuji do moderního designu. Díky tomu moje šperky nejsou jen ozdobou, ale také osobním symbolem identity a elegance, vhodným pro výjimečné události i každodenní nošení.
Kde se nachází tvůj ateliér a showroom, na kolika metrech čtverečních a jaké má dispozice?
Můj ateliér najdete v srdci Prahy v showroomu SmetanaQ. Je to intimní prostor o pár desítkách metrů – chtěla jsem vytvořit hlavně přátelské místo pro kreativitu. V prostorách showroomu jsou další ateliéry mých kolegů, kteří se zaměřují na módu, doplňky a šperky. Najdete u nás značky, jako jsou Fernando Echeverria, Vendula Šulanová, Denisa Adolfová, Jana Rollo a další. Společně vedeme také obchod, který nabízí produkty vznikající v našich ateliérech. Přijďte nás navštívit!
Jak často tu jsi?
V podstatě denně. Ateliér je pro mě druhým domovem. Občas si ale dám tvůrčí pauzu, abych načerpala inspiraci jinde.
Co se tady převážně tvoří?
Hlavně šperky – od prvních skic, modelů až po finální realizaci. Každý kus projde mýma rukama.
Jaké zajímavé lidi jsi tu už měla?
Tento týden se u nás zastavil jeden architekt z Hongkongu. Vedli jsme velmi zajímavou debatu o vztahu mezi šperkem a architekturou a podpoře umění. Byl překvapen, že v Čechách se umění moc nepodporuje. Těší mě, že moje práce dokáže oslovit lidi různých profesí a kultur. Do showroomu chodí hodně zajímavých lidí, od ředitelů bank po známé osobnosti.
Kam se jdeš v okolí nejčastěji najíst a co k jídlu preferuješ?
Vždy se moc dobře najím a pokochám milou obsluhou a krásným interiérem v Bistro No. 19. Miluju také Prahaggogi a jejich bibimbap. Aktuálně preferuji vege jídlo.
A co ty a alkohol? Naliješ si po dobře odvedené práci něco dobrého?
Po dokončeném projektu si ráda dám sklenku vína s přáteli. Je to rituál oslavující zakončení dění plného kreativity, jež probíhá v ústraní.
Art of Work vzniká ve spolupráci s rumem Zacapa XO. Jak tě tenhle guatemalský rum baví a dáváš si ho raději čistý, nebo ho mícháš? Případně s čím?
Tvrdý alkohol moc nepiju, ale kvalitní rum si výjimečně vychutnám. Nejraději čistý, aby vynikly bohaté vrstvy jeho chutí. Ráda však experimentuji, a tak ho občas smíchám s trochou espressa a vytvořím něco opravdu speciálního.
Používáš při práci Mac, nebo PC? A důvod?
Používám Mac – baví mě jeho jednoduchost, design a spolehlivost. Navíc výborně spolupracuje s grafickými a modelovacími programy, které potřebuji.
Máš nějakou oblíbenou formu prokrastinace?
Procházky v přírodě. Když cítím, že už mi hlava nefunguje, vyrazím do lesa a najednou vše zapadne na správné místo.
Kde jinde bys mohla mít svůj ateliér? Myslím tím jinou ulici, město, zemi nebo i jinou galaxii…
V New Yorku nebo Tokiu. Obě tato města mají neuvěřitelně inspirativní atmosféru a kreativní energii.
Používáš při tvorbě nějaké zajímavé vybavení, na které nedáš dopustit?
Lupínkovou pilku.
Každou láhev rumu Zacapa zdobí petate, které z palmových listů tradičními postupy pletou mayské ženy. Promítá se i do tvé práce nějak tradice či historie?
Rozhodně. Často pracuji s organickými strukturami, které reflektují přírodu. Inspirují mě i starobylé techniky a historické šperky. Ráda kombinuju historii s moderními postupy.
Dokázala bys vyjmenovat tři nejzajímavější projekty své kariéry?
Moje značka – není lehké začít, vydržet a někam dojít. Kolekce Radiozoa, která propojuje mikrosvět s luxusním designem. Workshop s dětmi, kde jsme společně vytvořili šperky z odpadních materiálů.
Máš nějaké tipy na vylepšení do budoucna, ať už v ateliéru nebo při samotné práci?
V současnosti si šetřím na mikroskop, který mi umožní posunout mou práci na vyšší úroveň. Plánuji také absolvovat faserský kurz, abych si mohla víc vyhrát s drahými kameny. Co se týče budoucnosti, mám v plánu rozšířit spolupráci s dalšími umělci. Obecně se soustředím na zlepšení podnikatelské strategie, abych se mohla lépe přizpůsobit dynamickému a rychle se měnícímu trhu. Mým snem je mít vlastní studio spojené s prodejnou, a to buď v České republice, nebo i někde v zahraničí, kde by moje práce mohla rezonovat s širším okruhem klientů.
Jak ráda trávíš volný čas?
Meditací, četbou, výlety do přírody nebo poslechem dobré hudby. Když mám volno, snažím se propojit s přírodou nebo poznávat nová místa.
A otázka na závěr: Děláš svou vysněnou práci, ale kdybys mohla udělat restart a vybrat si nějakou jinou profesi, co by to bylo a proč?
Možná bych se stala bioložkou nebo bylinkářkou. K přírodě mě to pořád táhne.
foto: Matěj Dereck Hard