Součástí gastronomického patra pražského Máje je i středomořské bistro Paprika. Jeho nejnovější pobočka na první pohled zaujme i svým propracovaným designem, pod nímž je podepsán holešovický ateliér Archicraft.
Archicraft, který v roce 2008 založili Tomáš Cieśla a Miroslav Krátký, má na svém kontě už několik realizací gastronomických prostor, patří k nim třeba restaurace Masaryčka, koncept Pilsnerka či bistro Mojo. V Máji pod vedením Miroslava Krátkého a architektky Patrície Sičákové vznikl na ploše 40 m² funkční a zároveň esteticky zajímavý prostor. „Naše možnosti byly s ohledem na velikost interiéru i umístění bistra v obchodním centru značně omezené. Podmínkou byl například výdejní pult po celé délce bistra,“ říká Miroslav Krátký a pokračuje: „Jediné, co jsme mohli ovlivnit, byly povrchové materiály. Zaměřili jsme se proto na řemeslné zpracování.“
Cílem architektů bylo vytvořit prostor, který jednak usnadní provoz, ale taky navodí chuť k jídlu. Použitá barevná paleta proto pracuje s kontrasty červené a zelené, které upoutají pozornost a zároveň připomínají papriku – signifikantní prvek středomořské kuchyně. Červená barva zároveň aktivuje chuť k jídlu. Zatímco stěny jsou ošetřeny speciální patinovanou malbou Keim, zadní část bistra zdobí zelené kachličky s hravými bílými akcenty, které prostor oživují.
Pult, dominantní prvek bistra, byl navržen s důrazem na detail. „S ohledem na zaměření provozu na středomořskou kuchyni jsme si hráli s myšlenkou originálních designových obkladů, které by evokovaly chutě a vůně tamních pokrmů,“ prozrazuje Miroslav Krátký s tím, že mozaiku bylo potřeba připravit dopředu ve specializované dílně. V interiéru byly použity také dřevěné prvky, a to s cílem prostor sjednotit a dodat mu jednoduchou formu. Například výdejní pult je vyroben z kartáčovaného dubu. „Použitím dřeva v interiéru odkazujeme k řemeslnosti, ruční práci, a tedy i tradiční kuchyni,“ uzavírá architekt.