Malostranská Alenka je pozvánkou do říše divů

13.02.2025Bára Urbanová

V žebříčku deseti nejpřekládanějších knih na světě má své neochvějné místo Carrollova Alenka v říši divů, jež se dočkala překladu do 174 jazyků, přičemž počet jejích nejrůznějších vydání jde do tisíců. Inspiruje rovněž zástupce dalších oborů, a to nejen uměleckých, ten barmanský nevyjímaje. Zhlédli se v ní i majitelé nového baru, jenž byl v lednu otevřen v Praze na Malé Straně. Inspirace 160 let starým příběhem je patrná z jeho názvu, interiéru i koktejlových menu.

Nový bar na Malé Straně je společným projektem Jaroslava Jeřábka a Lenky Ondruškové, kteří se kromě svého soukromého života, jenž sdílejí už tři roky, rozhodli propojit také ten profesní. Oba mají s gastronomickou branží bohaté zkušenosti – zatímco čerstvý třicátník Jarda se za barem pohybuje od svých šestnácti a prošel si za ním různými pozicemi až po tu manažerskou, jeho stejně stará partnerka coby absolventka hotelové akademie pracovala nejdřív jako servírka, záhy se ale stala manažerkou a v této roli prošla různými typy gastronomických provozů. Posunout dál se chtěli společně, a to ve vlastním. Výsledkem je malostranský bar Alenka, jenž své první hosty přivítal letos na sklonku ledna.

Koncept podniku měli Jarda s Lenkou vymyšlený už dva roky. „Chtěli jsme mít hezký, útulný bar s hravější tematikou a Alenka Lewise Carrolla nám přišla elegantní a hravá zároveň,“ objasňuje Jarda s tím, že původně zvažovali použít anglickou podobou tohoto jména, nakonec ale na vývěsní štít a všude, kde je to třeba, napsali Alenka a věří, že se s tím popasují i cizinci.

Od snu k jeho naplnění / Cesta od nápadu k jeho realizaci začala zvolna v polovině loňského roku. Jarda tehdy skončil v AnonymouS a po krátkém intermezzu v jiném z malostranských nových podniků se s Lenkou oba naplno pustili do hledání prostor pro svůj vysněný bar. Ty v ulici Tržiště v realitní nabídce zaznamenali hned zkraje, dlouho se jim ale vyhýbali, protože byly v poměrně dezolátním stavu. Dříve toto členité sklepení domu ze 14. století obýval vinný a koňakový bar U Staré studny. Ten byl ale už před lety uzavřen a od té doby prostor setrvale chátral, což nakonec ale Jardu s Lenkou neodradilo a podlehli jeho geniu loci.

Klíče od něj převzali v září a pustili se do rekonstrukce. Většinu z těchto prací zvládl Jarda sám, Lenka se pak pustila do navrhování a realizace interiéru. „Inspiraci jsem hledala zejména v příbězích Alenky. Snažila jsem se, aby byl náš design moderním odrazem viktoriánské doby, ve které žila. Inspirovala jsem se ale také v barech, ať už v České republice nebo v zahraničí, jednoduše tam, kde jsem se cítila dobře a pohodlně,“ říká a pokračuje: „Vizuální styl našeho baru lze popsat jako harmonické spojení sofistikovanosti a pohodlí. Zatímco výběr barev typicky zahrnuje teplé tóny, které podporují příjemnou atmosféru, výběr nábytku vyvažuje funkčnost a estetiku s pohodlným uspořádáním sedadel, jež podporuje sociální interakci. Dekorativní prvky představují kombinaci současného umění a historických kousků, které odrážejí jedinečnou osobnost naší Alenky. Kromě toho ale každá místnost umožňuje snadný pohyb a zároveň podporuje pocit komunity. Celkově tento styl kombinuje moderní design s útulnými prvky a vytváří prostor, který vyzývá k uvolnění a zábavě.“

Obývák a králičí nora / Alenka se nachází dvě patra pod úrovní ulice. Příchozí nejprve sestoupí po doprava se stáčejícím schodišti, aby se ocitli ve vstupní místnosti, kde je přivítá hosteska. Už tady dostanou jasnou představu o tom, o čem tenhle bar je. V polici zabírající celou stěnu od stropu po podlahu najdou vydání Alenky v široké škále jazyků, od chorvatštiny přes řečtinu až po čínštinu, různé tematické rekvizity a také láhve od ginu Hendrick’s, jehož ambasádou se nový podnik stal.

Návaznou místností je ta s barem, který má na délku čtyři a půl metru a usadit se u něj může pět hostů. Další čtyři místa jsou u dvou nízkých stolků umístěných poblíž, hned u police se servisy drinků, sběratelskými láhvemi a další výzdobou v duchu Carrollových příběhů. Vychází se odtud také do dvou dalších místností. Od baru nalevo se po pár schodech schází do „rabbit hole“. Lenka ji vybavila lavicí kopírující stěny do tvaru písmene U, dvěma ušáky a jedním stolkem. Klenbu ozdobila umělým břečťanem. A na výsledek je náležitě pyšná. „Byla to moje nejvíc neoblíbená místnost, ale myslím, že se mi podařilo z ní vytvořit zajímavé místo a nakonec je mým úplným favoritem,“ říká. Od baru napravo se pak nachází prostor, jemuž Lenka říká obývák. Stolků je v něm celkem šest a k sezení pro šestnáct hostů slouží lavice, pohovka, ušáky i křesílka. Atmosféru této části podniku dotváří stěna z umělých květin s fialovým neonem s nápisem We’re all mad here, stejně jako zlaté rámy na protilehlé zdi, starý gramofon nebo třeba stylové kožené kufříky.

Británie za časů Alenky / Celkem se kapacita nového podniku pohybuje kolem čtyřiceti míst. Barová stanice je tu ale jen jedna a okupuje ji Jarda, obsluha je pak na Lence – přinejmenším zpočátku se o hosty hodlají starat sami, do týmu nyní počítají pouze s hosteskou. Drinky prezentují prostřednictvím dvou koktejlových menu, k nimž časem ještě přibude sezonní koktejlová sestava.

První menu má podobu osmi listů formátu šířkové A5, jež mají evokovat stránky vytržené z knihy. Příběhy, který vyprávějí, se vztahují k Británii v době vydání Alenky, potažmo k námořnictvu, protože její otec byl námořník. Prostor v nich dostává třeba slon Jumbo, jenž byl dobovým lákadlem londýnské zoo, stejně jako Elizabeth Garrett Anderson, první žena, která ve Velké Británii získala lékařské vzdělání a stala se rovněž první starostkou, ale také populární Café Royal či povstání v Morant Bay a pochopitelně i Alenka samotná, přesněji její dobrodružství v říši divů. Levou část stránky vždy zabírá ilustrace, která je současně použita také v podtisku. Vpravo na ni navazuje textová část. Pod názvem drinku se stylizovanou iniciálou je vždy uvedena koktejlová báze spolu s tříslovnou charakteristikou nápoje a následuje vlastní příběh. Část z drinků Jarda vytvořil nově, najdou se mezi nimi ale i jeho dřívější kreace, třeba koktejl Morant Bay, jenž je kombinací bílého rumu, klarifikované jablečné sody s tonkou a skořicí a jasmínového sirupu, vznikl před třemi lety pro Monin Cup.

Koktejlový 3D příběh / Druhé menu je ještě o něco sofistikovanější. Nápad na něj se zrodil už před časem, prakticky současně s tím, jak Jarda s Lenkou ladili svůj sen o společném baru. Do podoby menu přetvořili pop-up adaptaci Alice’s Adventures in Wonderland určenou primárně dětem, kterou před více než dvaceti lety vydalo americké nakladatelství Simon & Schuster. Hosté dostanou do ruky knížku s 3D obrázky, které na ně při rozevření příslušných stránek „vyskočí“. Na šesti dvoustranách hosté najdou koktejly Drink me, eat me, Rabbit hole, Cheshire cat, Flamingo, Tea party a Cards, což je trojice drinků pojmenovaných Alice, Queen a Mad Hatter. Konkrétně v případě Tea Party jde o kombinaci višňové pálenky Alenka, kterou si bar pod svou etiketou nechává lahvovat v Blatné, růžové sody, rebarborových bitters a šumivého růžového vína.

Všechny drinky je Jarda schopen namíchat v nealko verzi, třeba u Tea Party by sáhl po nealkoholické variaci na gin s výraznými tóny růží, nealko růžovém šumivém víně, růžové sodě a bitters. Hosté si na drink nebo třeba kávu mohou zajít denně vyjma neděle, kdy má Alenka zavřeno, už v pět večer. Otevřeno zůstává do jedné.

foto: Patrik Hácha

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat