Příběh berlínské bio palírny BLN se píše už osmým rokem, byť sama existuje teprve pět let, z toho tři na stávající adrese. Její nastavení je po celou dobu stejné – transformovat do tekuté podoby bio suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství, a dostat tak do láhve přírodu samotnou. Už téměř rok má navíc na své cestě silného partnera – loni v květnu získala v BLN Biobrennerei majoritní podíl vizovická likérka Rudolf Jelínek, jejíž produkty berlínská palírna na oplátku na německém trhu zastupuje.
Za vznikem BLN Biobrennerei, jež se řadí k průkopníkům bio produkce v Německu a zároveň i k předním zástupcům tohoto segmentu v rámci celého starého kontinentu, stojí Petr Minárech a Philip Bachmüller. Jejich profesní cesta se poprvé zkřížila v době, kdy Philip provozoval v Berlíně obchod s prémiovými delikatesami a Petr, jenž pochází z Kadaně, působil jako key account manager pro velkou potravinářskou společnost. Sdílený zájem o bio produkty a kvalitní destiláty a v případě Petra i v genech zakořeněná rodinná palírnická tradice je přivedly ke společnému podnikání.
Od počátku jim přitom bylo jasné, že se vydají cestou bio, byť to byl v té době v celém Německu – a nejen tam – unikát. „Naše generace žije v souladu s přírodou, což se odráží v jejím životním stylu a hodnotách. My za myšlenkou bio pevně stojíme a důsledně ji uplatňujeme,“ objasňuje Philip. „Stávající generace konzumentů bio vyžaduje a my na to odpovídáme srdcem a rukama,“ dodává Petr. Současně ale oba připouštějí, že na samém počátku ne každého zajímalo, že jsou jejich produkty čistě přírodní, a ne všichni dokázali ocenit, jak těžké je zajistit dostupnost organických surovin po celý rok, v náležité kvalitě a za dobrou cenu.
BLN Biobrennerei pracuje pouze s bio surovinami z kontrolovaného ekologického zemědělství a zcela se vyhýbá umělým přísadám. Čistě přírodní charakter jejích destilátů s sebou nese ale i jistá specifika. „Stává se, že se náš gin ochlazením nebo přidáním toniku lehce zakalí, což nám bylo ze začátku i vyčítáno. Je to ale běžná chemická reakce – při nižší teplotě nebo naředěním se zhorší rozpustnost olejů v destilátu obsažených, což je jen důkaz toho, že je jich tam opravdu hodně. S nadsázkou říkáme, že chuť našich produktů je i vidět,“ usmívá se Petr.
Od první šarže po kotel na míru / Začátky značky, jež má v názvu zkratku pro německou metropoli a v podtisku etiket některých produktů pracuje s mapou tohoto města, byly poměrně skromné. Jako první ji v roce 2018 nesl gin, který si Philip s Petrem podle vlastních představ nechali destilovat v jedné z moravských palíren. Poté se do destilace pustili sami, ale na pronajatém destilačním zařízení, a k ginu přidali ještě vodku. Zároveň si postupně budovali renomé a klientelu prostřednictvím degustací, které pořádali na nejrůznějších místech, od barber shopu až po banky. Úspěch jejich produktů je přiblížil vlastní palírně, kterou v roce 2021 vybudovali na jihovýchodě Berlína v Bohnsdorfu, odkud se o dva roky později přesunuli blíže středu města na adresu Zur Alten Börse 57d. Ve starém průmyslovém areálu obývají 120 m2, jimž v přední části dominuje na míru vyrobená destilační aparatura s kapacitou 150 l od německé firmy Müller Brennereianlagen. „Máme například jen jeden rektifikační stupeň, který nám stačí k zajištění dostatečná čistoty destilátu, aniž by ztratil na intenzitě chuti a vůně použitých botanicals, prostě aby z něj pořád byla cítit ta příroda,“ objasňuje Petr a pokračuje: „Aroma koš navíc nedáváme přímo do kotle, jak je běžné. Umístěný je až před vstupem do chladiče, aby botanicals nebyly ohroženy vysokou teplotou a propůjčily destiláty jen správný finální touch.“
Gin, vodka, akvavit i bílá zelená / Záběr BLN Biobrennerei je rok od roku pestřejší. Nadále si v nabídce ponechala gin, jenž se od první šarže malinko liší, a to kvůli dostupnosti – nebo spíš nedostupnosti – některých ingrediencí v bio kvalitě. Receptura na BLN Bio Gin počítá s dvanácti botanicals, přičemž k těm hlavním vedle jalovce patří zázvor, lipový a pomerančový květ a špičky borovic. „Dodavatele hledáme hlavně v rámci Evropské unie, ale třeba takový jalovec máme hlavně z Bosny,“ podotýká Petr a pokračuje: „Kouzlo bio ingrediencí spočívá v tom, že se u nich dá perfektně vysledovat jejich původ.“ Některé z botanicals si palírníci i sami sbírají, a to například na saské straně Krušných hor.
Na pozitivní ohlas svého ginu Petr s Philipem odpověděli vodkou. „Když se první produkt povede, je těžké ho něčím trumfnout, nám se to ale povedlo a BLN Bio Vodka je aktuálně naší jedničkou v prodejích,“ prozrazuje Philip. Může za to i skutečnost, že ji během destilaci vylepšili čerstvým rozmarýnem, a dodali jí tak lehce středozemní nádech. Třetí v řadě byl BLN Bio Aquavit s příjemným ovocným vyzněním, které mu propůjčují severské brusinky. Následoval výrazně citrusový gin BLN Bio Lemon Bomb, jenž byl původně plánovaný jako čistě letní produkt, zájem o něj ale neutuchá ani po zbytek roku, a tak se jeho zásoby doplňují průběžně. Kromě jalovce, kterého v něm není tolik jako v klasickém BLN ginu, a citronové kůry v jeho receptuře sehrávají svou roli ještě dva druhy pepře – timur a kubébový. Dalším citrusovým experimentem se v roce 2022 stal sezonně, od listopadu do února, vyráběný BLN Bio Mandarinengeist, jenž si početné publikum našel i v České republice. Poté se Petr s Philipem rozhodli zabrousit do třtinového světa a představili BLN Rum, jenž je blendem barbadoských rumů různého stáří (od čtyřletého po třiadvacetiletý) a míchá se podle jejich představ u holandského obchodního partnera. Ten jako jediný z celého portfolia berlínské palírny není bio. Zatím posledním v retailu běžně dostupným produktem BLN Biobrennerei je BLN Bio Luftkuss, svěží a jen jemně nasládlý mentolový likér, kterému pro jeho čirou barvou Petr s Philipem přezdívají bílá zelená…
Kreativita i pod privátní značkou / Oba berlínští palírníci si hned zkraje řekli, že má-li jejich podnikání něco definovat, měla by to být vedle organické produkce také maximální kreativita, které kromě vlastních lihovin popouštějí uzdu rovněž v případě nejrůznějších privátních značek, jimž se průběžně věnují. Světlo světa tak spatřil už třeba i růžový absint nebo cibulový šnaps. U vlastní produktové řady se pak snaží přemýšlet dlouhodobě, nikdy nenaskakují na krátkodobé trendy v podobě aktuální obliby té či oné ingredience. „To, co děláme, na první pohled může působit fancy, zároveň je to ale i konzervativní,“ domnívá se Philip.
Jako zajímavý nápad se pak jeví lahvovat pro vybrané země produkty BLN pod zkratkou tamních metropolí. „Když jsme začínali s exportem do České republiky, udělali jsme láhve se zkratkou PRG, do Rakouska pak zamířily láhve VIE. Ukázalo se ale, že zatímco v Praze to zafungovalo perfektně, třeba v Brně si lidi raději koupili BLN…,“ usmívají se oba palírníci.
Dobře promyšlený je i design láhve, který si pro své destiláty a likéry vybrali. „Osvědčilo se nám spojení láhve s tlustým dnem, která sama o sobě váží 750 g, a nahoře zploštěné skleněné zátky, která celkový dojem umocňuje. Dohromady trochu působí jako parfém, což ještě podtrhují etikety s blyštivým logem,“ vysvětluje Petr s tím, že zajímavý vzhled produktů může být i jedním z možných vysvětlení, proč jsou v retailu zákazníky BLN Biobrennerei ze 70 % ženy. Čísla prodejů zároveň dokládají, že už si berlínská bio palírna zvládla vybudovat silnou a stabilní základnu fanoušků, které její produkty nakupují opakovaně.
O level výš s novým partnerem / V berlínské palírně, kterou mohou zájemci osobně navštívit a vše si na vlastní oči prohlédnout, potažmo ochutnat, jsou ovšem kromě půllitrových „parfémových“ láhví vystaveny také „budíky“ typické pro vizovickou palírnu. Má to své opodstatnění. Philip s Petrem se v roce 2023 začali pohlížet po partnerovi, který by jim pomohl se posunout na další level a otevřít před nimi nové možnosti. Našli ho ve společnosti Rudolf Jelínek, která je od května 2024 držitelem 52% podílu v BLN Biobrennerei, přičemž oba její zakladatelé si ponechali po 24 %.
„Velmi záhy jsme zjistili, že mluvíme stejnou řečí a jsou pro nás důležité stejné hodnoty jako kvalita, konzistentnost chuti, propojení s přírodou. To, že má Rudolf Jelínek své vlastní sady, je pro nás už jen příjemným bonusem,“ podotýká Philip a pokračuje: „Moc si zároveň vážíme toho, že můžeme vizovickou likérku zastupovat na německém trhu a představit její produkty zdejším konzumentům. Rozhodli jsme se zacílit primárně na mladší spotřebitele, a tím pádem jsme i lehce omladili komunikaci značky, což se setkalo s úspěchem.“
Loňskou akvizici berlínské palírny si pochvaluje i obchodní a marketingový ředitel společnosti Rudolf Jelínek Miroslav Motyčka. „Vzít pod svá křídla BLN Biobrennerei jsme se rozhodli hned z několika důvodů. Působí na zajímavém trhu, má skvělé produkty a naše spojení nabízí prostor pro využití know-how obou stran a sdílení zkušeností a best practices. Její produkty chceme aktivně nabízet především v gastronomii a potom v rostoucím bio segmentu trhu. Už i některé v ČR působící řetězce mají speciální bio oddělení nabídky potravin, kde lihoviny v tuto chvíli nemají své místo. To chceme změnit,“ objasňuje. A přínos spolupráce vnímá pochopitelně i z pozice producenta tradičních ovocných destilátů a potenciálního růstu jejich prodeje v Německu. „Naše očekávání jsou velká, jde o největší trh ovocných destilátů na světě. Jsme ale nohama na zemi, jde současně o nejkonkurenčnější trh. Věříme, že naše destiláty se do konce roku 2025 mohou objevit na tisících prodejních míst v Německu,“ uzavírá.