Do jedenáctého ročníku soutěže World Class v České republice se přihlásily čtyři desítky barmanů a barmanek z bezmála tří desítek podniků a dvanácti měst. I když se mezi nimi najdou soutěžní matadoři, většina přihlášených patří k těm soutěžně méně zkušeným. Zejména jim tak měl k úspěchu v dubnovému semifinále dopomoci boot camp, spoustu nových a užitečných informací ale nabídl všem, kdo 20. března do hotelu W Prague dorazili.
Přijmout od společnosti Stock Plzeň-Božkov pozvání na boot camp, který byl určený výhradně těm, kdo do 23. února odevzdali dvě soutěžní receptury na téma Industry Legends, se rozhodlo šestatřicet barmanů a barmanek. Do Minus One, jak se nazývá barový koncept hotelu W Prague situovaný v jeho suterénu, dorazili po deváté ráno připraveni absolvovat celkem čtyři semináře na zajímavá témata v podání osobností, jež mají s danou problematikou obsáhlé zkušenosti. Volba padla na slovenského barmana a baristu Rastyho Kasára, jenž promluvil na téma pohostinnosti a přístupu k hostům, loňského slovenského World Class vítěze Michala Dojčáka, který se věnoval využití enzymů v barové praxi, moderátorku a lektorku prezentačních dovedností Kateřinu Bouškovou, jež se zaměřila na práci se stresem a trémou, a dvojnásobného českého World Class vítěze Víťu Ciroka, jenž všem přítomným poskytl návod, jak se v soutěži dostat co nejdál.
„Když jsem přemýšlel o výběru speakerů, šlo mi zejména o to, aby informace ze seminářů mohli soutěžící použít v dalších částech soutěže. Nechtěl jsem jen všeobecnou teorii, ale praktické rady, které je posunou dál. Zároveň jsem se zaměřil na to, aby si skutečně každý měl z boot campu co odnést, ať už zkušený barman nebo třeba i ten, který jde soutěži poprvé,“ objasňuje World Class ambasador Pavel Mandrla a pokračuje: „A jsem přesvědčený o tom, že pokud soutěžící bedlivě poslouchali, odnesli si z boot campu informace, které jim v dubnu mohou dopomoci k postupu do finále.“
Pohostinnost a umění prezentace / Účastníci boot campu se rozděleni do čtyř skupin v průběhu dne přesouvali po členitých prostorách Minus One a postupně vstřebávali jedno téma za druhým. Rasty Kasár svých pětačtyřicet minut zasvětil umění pohostinnosti, která svou roli sehrává za barem i na soutěži. Posluchače upozornil na celou řadu detailů, jež mají vliv na to, jak barmana hosté či porotci vnímají, a vyzval je, aby se tím, jak je obsluhují, snažili něco vyjádřit, a ne je ohromit. „Můj kolega mi jednou řekl, že barový pult je taková pomyslná bariéra, která nám dává pocit bezpečí. Když za ním stojíme, dokážeme hosty okouzlit koktejlem, který jim precizně namícháme, protože tam na něj máme všechno potřebné. Když se ale tahle bariéra odstraní a my za hosty jdeme ke stolu, nemáme k dispozici nic než svou osobnost, znalosti a schopnost hostům naslouchat. A právě naše schopnost postarat se o hosta od chvíle, kdy do baru vstoupí, až po moment, kdy odejde, by měla být pomyslným benchmarkem hospitality, protože připravit dobrý koktejl už dnes nemusí být tak složité jako umět se se zájmem o hosty postarat a skutečně je obsloužit,“ říká.
Na vystupování barmanů, ovšem z pohledu prezentačních dovedností, se zaměřila Kateřina Boušková. Její seminář byl opřený o poznatky neurovědy, a tak svému publiku vysvětlila, jak funguje mozek, z čeho a proč vzniká nervozita a jak se stresem, který se před semifinálovým vystoupením nutně dostaví, bojovat. Objasnila jim rovněž, jak vystavět a strukturovat soutěžní prezentaci, aby správně zacílili na instinktivní mozek, v němž se odehrává 95 % mozkové činnosti, stejně jako na mozek emoční, který nás rovněž silně ovlivňuje, a v neposlední řadě i na mozek logický, který je evolučně nejmladší a navzdory tomu, co si většina lidí myslí, přichází na řadu až jako poslední. Na závěr posluchačům položila sérii otázek, jež se jim staly vodítkem pro krátkou prezentaci, kterou pak jeden po druhém před všemi přednesli a od Kateřiny na ni dostali zpětnou vazbu, aby věděli, na čem ještě zapracovat.
Enzymy a zkušenosti ze soutěžní praxe / Byla-li pro lektorku prezentačních dovedností odrazovým můstkem nauka studující nervovou soustavu, Michal Dojčák se opíral o poznatky chemie a dalších přírodních věd. Jako jediný se zaměřil přímo na koktejly a inovativní metody jejich přípravy. „Mým cílem bylo účastníky boot campu inspirovat a ukázat jim, jak lze zpracovávat ingredience s pomocí enzymů, které nám pomáhají rozkrývat zcela nové zajímavé chutě. Pokusil jsem se jim poskytnout návod, jak s nimi pracovat za barem a případně také na soutěži,“ objasňuje.
Prakticky zaměřený byl i seminář Víti Ciroka. „Mou rolí na boot campu bylo primárně sdílet své zkušenosti a informace, které soutěžícím pomohou se dobře připravit jak na semifinále, tak třeba i na národní, nebo dokonce globální finále,“ shrnuje své téma a pokračuje: „Můj masterclass se jmenoval Road to success a měl motivační a přípravnou rovinu. Poukázal jsem v něm na to, že soutěž World Class a úspěch v ní může znamenat milník v profesním a třeba i osobním životě a vnést do něj velkou změnu.“ A protože základem úspěchu je důkladná příprava, podělil se Víťa se semifinalisty o to, jak k ní přistoupil on sám. Zároveň je upozornil na nejčastější chyby soutěžících a nabídl jim řešení, jak se jich vyvarovat.
Po seminářích následovalo rozlosování soutěžících do tří semifinálových skupin, a tím i do tří soutěžních dnů. Z každé skupiny postoupí vždy čtyři nejlepší, jejichž jména zazní ještě téhož dne v místě konání soutěže, což je stejně jako rozdělení soutěžících losem jedna z novinek letošního úvodního World Class klání. Semifinále bude 7.–9. dubna hostit pražský bar Forbína a o postupujících bude rozhodovat dvoučlenná porota, v níž usednou český barman Tomáš Ricciardi, jenž už slušnou řádku let žije a pracuje v norském Oslu, a spolu s ním z pozice loňského slovenského World Class vítěze Michal Dojčák.
Inspirace přímo zpoza baru / Zažít Michala za barem mohli všichni ti, kdo do Minus One dorazili ještě 20. března večer, na kdy byl naplánován trojnásobný guestbartending. Spolu s ním tu drinky míchali Rasty Kasár a loňský český World Class vítěz František Dandáš. Zatímco Michal si pro hosty připravil koktejly The Beat, v němž se Johnnie Walker Black Label snoubil s kávovou vodou, vanilkou a redestilovanou malinou, a SUR-Sandrik namíchaný z Ketel One, ananasu, máty a sody z kakaových bobů, František jim představil dva drinky z připravovaného menu Splendid Speakeasy, což je nová součást jeho domovského Becher’s Baru. Volba padla na kombinaci whisky Singleton 12 y.o., mléčného oolongu, šafránu, kaštanu a jablečného moštu nazvanou M’s Verdict a dink Queen of Diamonds, jehož receptura zahrnuje Tanqueary No. Ten, pain au lait, jahody a citronovou verbenu.
Rasty výběrem večerních drinků navázal na ten, který servíroval už během své prezentace. Zatímco v něm snoubil rum Zacapa Centenario Solera Gran Reserva s filtrovanou etiopskou kávou, grepovou šťávou, cukrem a třešněmi ochucenou colou a promíchal ho pomocí dusíku, koktejl pro hostovací směnu postavil na kombinaci Zacapy a filtrované kolumbijské kávy, které doplnil o cukrový sirup a vyšlehanou vrstvu smetany, aby tak vytvořil svou verzi Irish Coffee nazvanou My Cup of Coffee. Jeho druhý drink, Wanna Be Marg, byl vinným twistem na Margaritu. Kromě tequily Don Julio na něj Rasty použil ještě třeba suché sherry a vodu z pomerančových květů a jako ozdobu zvolil mrkev naloženou ve sladko-kyselém nálevu s řasami a vinným octem spolu s prachem ze soli a sečuánského pepře.
foto: Jakub Moravec