Klima ve třech tuzemských chmelařských oblastech bude nově sledovat rozsáhlá síť meteostanic. Na chmelnice na Žatecku, Úštěcku i Tršicku je v těchto dnech instalují vědci z výzkumného projektu Pro chmel, který inicioval a financuje Plzeňský Prazdroj.
Plzeňský pivovar vloni chmelařům po třech letech intenzivních měření a vývoje poskytl aplikaci Pro chmel, která jim radí, kdy a v jakém množství mají zavlažovat. Ta doposud pro aktuální data o počasí využívala pouze osmnáct stávajících meteostanic a kromě nich také údaje z půdních senzorů umístěných na chmelnicích, z chmelového EKG na rostlinách nebo také ze satelitních snímků chmelařských oblastí. Díky investici pivovaru do čtyřiceti nových meteostanic ve výši přes jeden milion korun se podstatně zpřesní předpovědi prediktivního modelu.
Nové meteostanice se v průběhu března a dubna postupně instalují na chmelnicích napříč Českem, vznikne tak hustá síť, která pokryje všechny tři chmelařské oblasti v České republice – Žatecko, Úštěcko a Tršicko. Jde o mikroklimatické stanice vyrobené brněnskou firmou EMS určené do otevřeného terénu, které napájí integrovaný fotovoltaický panel, takže nevyžadují žádné dodatečné zdroje energie. Měří mimo jiné srážky, teplotu a vlhkost vzduchu ve výšce 1,5 m a půdní vlhkost v horizontu 30 cm. Získané hodnoty se přenášejí do cloudové aplikace, kde jsou k dispozici pěstitelům. „Klíčovou funkcí aplikace Pro chmel je přehled o vodní bilanci na chmelnicích. Na základě předchozích srážek, půdní vlhkosti a zavlažování prediktivní model vypočítává množství potřebné a současně tedy i chybějící vody, kterou je ideálně potřeba chmelu dodat, aby pěstitel získal požadovaný výnos a obsah alfa kyselin, jež jsou zásadní pro hořkost piva,“ objasňuje vedoucí projektu Pro chmel Jakub Zaoral.
Na základě sběru dat z chmelnic již v roce 2023 výzkumníci zjistili, že jedna rostlina chmele potřebuje na sezonu zhruba 800 l vody, přičemž množství se může lišit zejména v závislosti na vnější teplotě. Chmelařům aplikace nejen napoví, jak zavlažovat v příslušném týdnu, ale pomáhá jim i odhadnout, kolik vody celkem budou pro svoji chmelnici potřebovat od jara až do sklizně. Zemědělci, kteří nemají přístup ke spolehlivému zdroji vody, což je většina tuzemských pěstitelů, tak mohou například vyhodnotit návratnost investice do sběrné nádrže i odhadnout její velikost.