Dvě stě let Angostury připomínají výroční bitters

17.04.2025AtBars

House of Angostura je aktuálně jedním z největších karibských producentů rumu. O poznání déle než jeho třtinová historie se ovšem píše jeho hořký příběh – tedy ten spojený s Angostura Aromatic Bitters, jež tvoří nedílnou součást celé řady koktejlových klasik. Jako připomínka úctyhodného jubilea, které tato ikonická značka vloni oslavila, ale i jako výzva k objevování nových mixologických zážitků vznikla limitovaná edice bitters, jež se právě teď dostávají na český trh.

Příběh značky Angostura otevírá německá kapitola a hned po ní následuje kapitola venezuelská. Jejím zakladatelem je totiž Johann Gottlieb Benjamin Siegert, v Berlíně vystudovaný lékař, který už jako mladík vstoupil do pruské armády, v níž získal své první vojenské zkušenosti. V roce 1820 se pak vypravil do Jižní Ameriky, aby se podílel na jejím boji o nezávislost. Přidal se k armádě Simona Bolívara, v níž si poměrně záhy vysloužil místo hlavního chirurga a jeho působištěm se stalo Ciudad Bolivar, tehdy ještě známé jako Angostura. Zde se profiloval nejen jako lékař, ale také jako lékárník – traduje se, že své originální bitters Amargo Aromatico vytvořil v roce 1824 jako lék pro vojáky nakažené malárií. Jejich recepturu už tehdy postavil na kůře stromu s latinským názvem Cusparia febrifuga, jenž je znám též jako Angostura trifoliata, tedy angostura trojlistá. Říká se mu tak podle již zmíněného města, v jehož blízkosti tuto rostlinu v 17. století objevili katalánští mniši, kteří do Nového světa dorazili spolu se španělskými kolonizátory. Záhy rozpoznali příznivé účinky její kůry na lidský organismus, a je tak i jejich zásluhou, že se o této ingredienci dozvěděli obyvatelé Evropy, do níž se poté začala dovážet.

Z otce na syny, z kontinentu na ostrov / Starý kontinent i další části světa postupně dobývala také Siegertova aromatická bitters. On sám se začal obchodu intenzivněji věnovat po roce 1850, kdy odešel z armády. Firmu, jejíž jméno se poté změnilo na Dr. J. G. B. Siegert & Hijos, posílili rovněž jeho synové. Zdatným obchodníkem byl zejména Carlos Siegert, v rodinných záznamech popisovaný jako bonviván věhlasný svým stylem i způsoby. Angostura Aromatic Bitters prezentoval na světových výstavách, a začal tak budovat mezinárodní věhlas značky a její silné postavení na světovém trhu. Propagoval je mimo jiné v kombinaci s jalovcovým destilátem, a to pod názvem Pink Gin.

V mnoha ohledech zlomová byla pro Angosturu 70. léta 19. století. Poznamenala je jak smrt Dr. Siegerta na jejich počátku, tak politická nestabilita ve Venezuele, kvůli níž se firma v roce 1875 přestěhovala na nedaleký Trinidad, kde sídlí dodnes a kde se zároveň začala psát i jeho rumová historie. Bitters ale nadále zůstávají jejím ikonickým produktem a nic se nezměnilo ani na jejich – stále velmi dobře utajené – receptuře. Kdo v současnosti navštíví výrobní prostory Angostura Aromatic Bitters, spatří řadu tanků o objemu 45 000 l, v nichž se ve třtinovém destilátu o síle 55 % alkoholu po dobu čtyř hodin maceruje pečlivě vyladěná směs bylin a koření. Tato hořká tinktura se následně smíchá s cukrem a karamelem, který Angostura speciálně pro svá bitters připravuje, a teprve po tříměsíčním scelování se bitters naředí na 44,7 % alkoholu, a jsou tak připravena k lahvování.

Rozpoznatelné už na první pohled / O významu Angostura Aromatic Bitters svědčí už jen to, že tvoří nedílnou součást klasických koktejlů jako Old Fashioned, Manhattan, Champagne Cocktail nebo již zmíněný Pink Gin. Výmluvná je i skutečnost, že patří k dlouhodobým výhradním dodavatelům britských panovníků, a v neposlední řadě také fakt, že stala předmětem napodobování. Ochranou proti imitátorům se stal podpis Dr. Siegerta, jenž byl na lahvičku přidán už v roce 1873. V první polovině 20. století pak firma vedla soudní spor s výrobcem Abbott’s Bitters, jehož předmětem bylo právo na užívání slova Angostura v názvu. Když Abbott prohrál, musel ho s nemalými výdaji odstranit z etiket i reklam, a Siegertova Angostura se tak pro mnohé o to víc stala přirozenou první volbou.

K signifikantním prvkům Angostura Bitters patří etiketa o poznání větší než lahvička, kterou obepíná. Její používání si bezpochyby zaslouží své jasné vysvětlení, to ale neexistuje. Alespoň ne to jedno jediné a nevyvratitelné. K mání je jen několik možných verzí, jak to tehdy vlastně bylo. Patrně jde jen o důsledek uvolněného karibského přístupu a absenci snahy napravit chybu, která na samém počátku vznikla dodáním etikety špatných rozměrů.

Dvě stě let v dárkovém balení / „Nadměrná“ etiketa zdobí i speciální limitovanou edici bitters, která vznikla vloni u příležitosti 200. výročí založení značky a nyní se prostřednictvím společnosti Ultra Premium Brands, která je oficiálním zástupcem House of Angostura na českém trhu, dostává také k nám.

Angostura 200th Anniversary Bitters vznikla spojením vyzrálého rumu Angostura s pečlivě sestavenou směsí botanicals v čele s andělikou lékařskou, římským pelyňkem, muškátovým oříškem a pomerančovou kůrou. Charakterizuje je zemitá vůně s tóny kardamomu a pomeranče, na pozadí s anýzovou sladkostí a náznakem skořice. V ústech prvotní nasládlost s tóny anýzu přechází do příjemné hořkosti s osvěžujícím náznakem máty. V závěru, jenž je dlouhý a vytrvalý, se ze všeho nejvíc prosazuje kardamom.

Výročními Angostura Bitters, jejichž obsah alkoholu činí 48 %, bylo naplněno 120 000 lahviček o objemu 200 ml, které zdobí elegantní černo-zlatá etiketa. Stejně barevně laděný je i dárkový box, v němž je limitka uložena. Konkrétně zájemci z České republiky za ni v prodejně i e-shopu Warehouse #1 zaplatí 950 Kč.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat