Zrekonstruovaná budova někdejšího obchodního domu v Praze na Národní třídě vyvolává velké emoce. Bouřlivé diskuze spustily už plastiky Davida Černého umístěné na fasádě památkově chráněného objektu, o nic méně kritické nebyly následně ohlasy na pojetí interiéru nebo třeba dětské hřiště situované na jedné ze střech. Máj Národní, jak se nové centrum zábavy, her a zážitků nyní jmenuje, své dveře široké veřejnosti oficiálně otevřel v pondělí 24. června a láká ji i na jídlo nebo drink. Co všechno v tomto ohledu dokáže nabídnout? Barových „nej“ má hned několik…
Obchodní dům známý pod pozdějším názvem Máj byl v centru Prahy na rohu Národní třídy a Spálené ulice postaven v první polovině 70. let minulého století podle návrhu architektů Johna Eislera, Miroslava Masáka a Martina Rajniše z libereckého ateliéru Sial. Budova, jež byla s odstupem času považovaná za významný doklad architektury navazující na meziválečný funkcionalismus a předznamenávající styl high-tech, své první zákazníky přivítala v dubnu 1975 a nabídla jim 10 700 m2 prodejní plochy, přičemž dalších 3930 m2 připadalo na skladovací prostory. V době svého otevření Máj zaměstnával 923 prodavaček a prodavačů.
Funkci obchodního domu si udržel i v následujících dekádách, měnili se ale jeho majitelé. V roce 1992 v Máji koupila většinový podíl americká firma K-Mart, jejíž české a slovenské prodejny o čtyři roky později získala britská maloobchodní společnost Tesco. Pod jejími křídly se Máj změnil na Tesco My a prošel několika rekonstrukcemi. Ve hře byla i jeho demolice, té se však podařilo zabránit a objekt se stal v roce 2006 chráněnou kulturní památkou. Od začátku roku 2019 je novým majitelem Máje developerská společnost Amadeus Real Estate, v jejímž čele stojí bratři Václav a Martin Klánovi.
Jejich původním záměrem bylo zachovat ve spodních patrech obchody a v těch horních vybudovat apartmány, do nichž by nájemníci mohli vyjet i s autem, a to pomocí nákladního automobilového výtahu. Nakonec se ale rozhodli držet více při zemi a zkombinovat retail s kancelářemi. Tyto plány ovšem pozměnil mimo jiné i covid, který pronájmům kanceláří zrovna nepřál, a tak projekt opět nabral nový a tentokrát už konečný směr – bratři Klánovi se v prostorách Máje na ploše přesahující 17 000 m2 rozhodli vybudovat centrum zábavy, her a zážitků. Realizace jejich záměru se v roli hlavního architekta ujala společnost AGE project, rekonstrukci, jež byla zahájena 1. července 2022 a stála více než 4,5 mld. Kč, provedla stavební společnost Metrostav.
Herna pro malé i velké / Máj Národní se nově profiluje jako zábavní park pro všechny generace, a tak v něm obchody zabírají jen minoritní část. Pár jich je v přízemí očíslovaném jako první podlaží a v suterénu (první podzemní podlaží) zůstal zachován supermarket Tesco. Druhé patro obsadili nájemci z oblasti gastronomie, vznikla tak foodhall se zhruba 750 místy k sezení a vcelku pestrým sortimentem. Rychlé i klasické občerstvení mají v režii globálně známé značky Popeyes a Burger King, původně německý koncept Dean & David, ale taky Banh Mi, Napokē, Misushi, Amerikanos, Rud’s pizza, Prima bašta, Green Factory, Paprika a další. Kavárny ve foodhall zastupují Basics Coffee a The Miners.
Patra zasvěcená zábavě má pod palcem společnost Infinite Experience Prague, kterou bratři Klánovi pro tento svůj projekt založili. Třetí a čtvrté podlaží zabírá herna pro dospělé i starší děti nazvaná Levels. Na ploše 5000 m2 se našlo místo pro 125 arkádovek, moderní závodní simulátory, autodráhu pro deset závodníků, minigolf o osmnácti jamkách, ale taky šipky a billiard. Levels má i svoji restauraci zaměřenou primárně na americkou kuchyni a tři bary. Nejvíc pozornosti poutá Infinite Bar, jenž se táhne přes dvě patra a na výšku měří 7,593 m. Vyskládáno je něm 904 láhví, což by měl být český unikát. O zápis do knihy rekordů se bude ucházet i 4,8 m dlouhý křišťálový kostlivec, jenž by měl ještě letos ozdobit Hell Bar. Jako party místo s nabídkou jednoduchých drinků a možností bottle service se pak profiluje bar nazvaný Party Rum.
V pátém podlaží je situován Lvíčkov – herna pro ty nejmenší, jež má kromě interiérové i svou exteriérovou část. Součástí tohoto podlaží je restaurace U Lvíčka, jež cílí na malé strávníky, hladovět a hlavně žíznit ale nenechá ani jejich dospělý doprovod. V šestém patře se dokončuje expozice Back in Time, jež návštěvníkům Máje s touhou dozvědět se něco o historii Prahy nabídne cestu zpátky v čase. Fanouškům superhrdinů je pak určen Heroes Park situovaný v sedmém patře, jehož součástí je i obchod, v němž mohou rozšířit svou kolekci sběratelských figurek o další originální kousky.
Gastro v nejvyšším podlaží / Osmé podlaží okupuje rooftop restaurace s champagne barem Fly Vista. Patří k ní také terasa s 360° výhledem situovaná v devátém patře, jež je podle majitelů Máje nejvýše položeným přístupným místem v centru metropole. V nejbližším okolí hranici 40 m překračuje jen nedaleký kostel Panny Marie Sněžné. K dominantám interiéru patří bar z bílého mramoru, který se s délkou 36 m může pyšnit titulem nejdelší interiérový bar v České republice. Pozornost poutají i křišťálové lustry, stejně jako v prostoru umístěná zlato-černá vana s bublinkovým povrchem, jež slouží k chlazení champagne. Na oblíbené francouzské šumivé víno se zaměřuje bar, který je od interiéru restaurace oddělený stěnou, a nabízí tak více soukromí. Jeho champagne menu čítá přes sto položek.
Fly Vista je restaurace s celodenním provozem. Otevírá už v půl osmé ráno a hosty nevyžene před jednou v noci, od čtvrtka do soboty je jim k dispozici dokonce do tří. Zamířit sem tedy mohou jak na snídani či brunch, tak na oběd, večeři či drink. V případě příznivého počasí se po dobu vymezenou nočním klidem mohou usadit i na terase a se sklenkou či příborem v ruce si užívat výhled na Prahu.
V otevřené kuchyni se chystají speciality mezinárodní kuchyně, od těstovin či gnocchi přes grilovanou chobotnici a steaky ze stařeného hovězího až po nejrůznější saláty. Mezi malými studenými jídly nechybí tatarák, tuňákové tataki, několik variant croissantů ani nakládané olomoucké tvarůžky, mezi těmi teplými pak vejce Benedict, zeleninová tempura, croque monsieur nebo třeba telecí párky. Menší hlad uspokojí i široký výběr dezertů, stejně jako chlebíčky nebo tapas. V nápojovém lístku pak hosté kromě nealka, piva, vína a destilátů najdou i sedm signature drinků, k nimž patří například Olive Garden Gimlet, Vista Rosse či Clooney Cadillac.