V Zero Challenge zabodoval Daniel Pappa ze Svanen

07.04.2025AtBars

Na sklonku března se globálním finále uzavřel třetí ročník Torres Brandy Zero Challenge, jež se zaměřuje na udržitelnost. Nejde v ní ale o koktejly, nýbrž o projekty, na jejichž realizaci Familia Torres přispívá 30 000 eur. Letos tuto částku pro osloský bar Svanen a jeho projekt D.G.Æ získal barman Daniel Pappa.

První Torres Brandy Zero Challenge uspořádala Familia Torres před dvěma lety s cílem přitáhnout více pozornosti k problematice udržitelnosti v oblasti pohostinství. Letos se rozšířil záběr zemí, které se do soutěže zapojily, přičemž kromě barů a barmanů se o vítězství mohli ucházet také zástupci restaurační branže. Úkolem soutěžících bylo vymyslet projekt reagující na vybraný sociálně-environmentální problém, jenž bude mít měřitelný dopad související například se snižováním emisí CO2 nebo odpadu, recyklací materiálů či sociálním začleněním.

Třídenního globálního finále, jež proběhlo na sklonku března v Barceloně, se zúčastnili zástupci jedenácti zemí z různých částí světa. Jejich projekty hodnotila pětičlenná porota, v níž za společnost Familia Torres usedl její spirits global managing director Christian Visalli a spolu s ním technická architekta Glòria Font Basté, konzultant v oblasti udržitelnosti José Luis Gallego, konzultant a projektový manažer v environmentálním sektoru a v oblasti cirkulární ekonomiky Marc Basany a loňský vítěz Torres Brandy Zero Challenge Alberto del Toro. Při bodování soutěžících se zaměřili na hlavní myšlenku projektu a na to, jak naplňuje principy udržitelnosti, zajímal je ale také podnikatelský záměr a potenciál budoucího růstu, protože cenou pro vítěze bylo 30 000 eur určených na jeho realizaci.

Podporu Torres Brandy po letošním globálním klání získá projekt D.G.Æ (The Ugly Duckling), s nímž v Barceloně soutěžil Daniel Pappa z osloského baru Svanen. Zaměřen je na přeměnu potravin, které by jinak skončily v odpadu, na plnohodnotné ingredience, například sirupy, cordialy, ochucené sody či limonády, likéry a ovocná vína. Postaven je na podpoře lokálních pěstitelů a zároveň na minimalizaci uhlíkové stopy spojené s dovozem surovin, omezení plýtvání, plastových obalů i celkových nákladů. „Toto ocenění je pro nás velmi důležité, protože nám umožňuje uvést do života projekt, s nímž jsme začali už před mnoha lety. Naše značka Zero Waste tak může expandovat i v globálním měřítku, zpracovat větší množství surovin, které jsou často vyřazeny jen kvůli svému vzhledu, pomoci nám dál snižovat spotřebu energie a vody, ale i emisí, zachovat půdu a být větším přínosy pro pěstitele v rámci naší komunity. Zároveň to urychlí naše úsilí o integraci obnovitelné energie a posílí náš závazek k udržitelnější budoucnosti pohostinství,“ říká Daniel Pappa.

Do závěrečného kola Torres Brandy Zero Challenge se dostali ještě další dva soutěžící. Gerardo Vázquez Lugo z restaurace Nicos situované v Mexico City zaujal projektem Nicos: Zero Waste, jenž se zabývá přeměnou potravinového odpadu na kompost a zemědělské produkty pro místní rodiny. Mika Ammunét z helsinského baru Mate pak v Barceloně představil Mate Hospitality – Project Zero Burnouts, jenž se zaměřuje na budování dynamického a podpůrného pracovního prostředí prostřednictvím zlepšování provozních systémů a reakcí na vyvíjející se potřeby zaměstnanců, jejich profesní růst i principy well-beingu.

@mohlo by vas zajimat